
Sve je počelo s fiziokratima, još i prije "nevidljive ruke" Adama Smitha: Što je to Laissez-Faire koncept? Kako je i zašto u 18. stoljeću nastao i iz temelja promijenio svijet u kojem danas živimo?
Kada pričamo o vremenu koje je oblikovalo i u konačnici definiralo kapitalistički sistem kakvog danas poznajemo i u kojem živimo često se vraćamo u 18. stoljeće. Tamo je nastala tranzicija iz, u usporedbi, jednostavnog sustava merkantilizma prema kompleksnijem shvaćanju ekonomije. U vrijeme merkantilizma bogatstvo neke zemlje mjerilo se na jedan daleko jednostavniji način nego danas. Koliko zemlja prodaje u usporedbi s onim koliko kupuje - to je bilo najvažnije... i koliko zlata u svojim kovčezima ima kralj ili tko je već na vlasti.
Bogatstvo se mjerilo prema tome hoćete li proizvod koji vrijedi toliko i toliko moći nekome prodati po višoj cijeni. Zemlje su se natjecale ne samo u tome koliko zlata (i srebra) mogu prikupiti već kako mogu drugu zemlju potkopati na način da joj više izvoze no što od nje kupuju. Ukratko, ekonomija se koristila u neku ruku i kao oružje, nametanje vlastite moći.
Cilj je bio dovesti izvoz do maksimuma, a uvoz smanjiti na minimum. Vodeći se gotovo isključivo tim idejama ne čudi da je iz merkantilizma nastao i imperijalizam, kolinijalizam... Jasno, ako vaša zemlja nema neki resurs morat će ga uvoziti iz druge zemlje. U tom kontekstu "ima smisla" jednostavno porobiti tu drugu zemlju i oteti joj resurse koje onda više ne morate uvoziti, štoviše, ako ih je puno, izvozit ćete ih drugima. Po tom ključu velike sile su porobile veliki dio svijeta kroz kolonijalizam.
No, iako bismo možda voljeli vjerovati da je era kolonijalizma došla kraju zbog strašnih moralnih implikacija, više se radi o tome da kolonijalizam više nije bio "kompatibilan" s novim ekonomskim teorijama. Danas, kao što i znamo, velike kapitalističke sile mogu itekako profitirati i nametati svoju moć drugima bez da ih direktno drže pod okupacijom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.