Kada je Kina u prosincu 2001. godine pristupila Svjetskoj trgovačkoj organizaciji, mediji iz cijeloga svijeta su definirali taj događaj kao veliku prekretnicu na međunarodnoj sceni.
Međutim, malo tko je očekivao da će upravo ulazak u tu organizaciju biti nagovještaj onoga što je osam godina kasnije ušlo u povijest kao najveći politički i ekonomski rat zapadnih sila i industrijskih grupacija predvođenih Sjedinjenim Američkim Državama s jedne strane te Narodne Republike Kine s druge.
Od lobiranja interesnih skupina te ucjena i obračuna u Svjetskoj trgovačkoj organizaciji, pa sve do ilegalnih subvencija, uništavanja konkurencije, šokova na svjetskim burzama i pritisaka na Peking, četiri godine, počevši od 2009. Kina i Zapad su vodili bespoštedni ekonomski, politički i medijski rat na frontama i kontinentima diljem svijeta.
Ovaj članak ima za cilj dati osvrt na pozadinu tog rata, na makroekonomske politike koje su ga uzrokovale, na ilegalne ekonomske prakse koje su ga obilježile, na odnose i dinamike u Svjetskoj trgovačkoj organizaciji koji su ga institucionalizirale, te na posljedice koje su iza njega ostale.
Zbog kompleksnosti teme i s ciljem boljeg razumijevanja pozadine sukoba, ova tema će biti podijeljena u tri djela koja predstavljaju 3 glavna sloja na kojima se odrazio sukob koji je uzdrmao međunarodnu ekonomiju.
U 1. dijelu će biti analizirani uzroci rata, pozadina kineskog izvoza te odgovor zapadnih sila i industrijskih grupacija.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.