
Što je to "zatvorenička dilema"? O paradoksu kojim je prožeta moderna ekonomija, a oni koji ga ne poznaju uvijek će završiti u najgorem mogućem scenariju!
Moderna ekonomija, osim što ima tendenciju brzo postati komplicirana gdje god da "zagrebemo", puna je i raznih paradoksa koji dodatno uzrokuje komplikacije. Jedan od tih paradoksa, na koji ćemo se danas osvrnuti, zove se popularno "zatvorenička dilema". Riječ je, u najkraćim crtama o analizi odlučivanja gdje imamo dvoje aktera koji, iako djeluju prema vlastitom interesu, ne moraju nužno doći do obostrano dobrog ishoda, štoviše, baš zbog toga što polaze iz vlastitih interesa mogu oboje završiti u gubitku.
Ovaj paradoks su 50-ih godina osmislili, odnosno detektirali ga, američki matematičari Merrill Flood i Melvin Dresher, a vjeruje se da je povod bio analiza strateškog razmišljanja SAD-a i SSSR-a u vrijeme Hladnog rata, odnosno kako bi obostrani polazak od isključivo vlastitih interesa mogao obje super-sile dovesti u lošu (potencijalno katastrofalnu!) situaciju. No, danas se "zatvorenička dilema" može i jako dobro primjeniti, recimo, u poslovnim odnosima između dvije kompanije koje žele realizirati svoje interese u međusobnom poslovanju.
Ali što je zapravo "zatvorenička dilema"? Već sam naziv sugerira da ćemo ovaj paradoks pojasniti s jednim vrlo slikovitim opisom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.