Što donosi druga godina rata u Ukrajini? Nažalost nema mjesta za mir, ali ima za daljnji raspad pravila, nuklearne detonacije i globalizaciju rata kojeg će biti sve teže zadržati u granicama Ukrajine
Prošlo je godinu dana otkako je počeo rat u Ukrajini. Kobnog 24. veljače 2022. Rusija je pokrenula invaziju. Bio je to trenutak koji je šokirao svijet, ali i trenutak koji je bio gotovo cijelo desetljeće u pripremi. Sve što smo vidjeli prvog dana rata su scene koje su se mogle zamisliti već u prvim danima Majdana u prosinac 2013. godine. Preokret u Ukrajini - državni udar ili revolucija, ovisi koga se pita - bio je glavni tektonski poremećaj, a sve drugo su podrhtavanja, uključujući i ono veliko koje je eksplodiralo prije točno godinu dana.
Počinje druga godina najvećeg rata u Europi još od Drugog svjetskog i doima se da je prekasno za povratak u dane kad su iskre ove situacije po prvi puta počele potpaljivati Europu. Ali bitka za Ukrajinu trajala je i tada, samo u ono vrijeme još politička. Bilo je neizvjesno, u jednom trenutku izgledalo je da Rusija definitivno "dobiva", u onom trenutku kad je Viktor Janukovič obznanio svojim europskim partnerima da "ništa od Ukrajine" kad je riječ o euro-integracijama, da je dobro razmislio o svemu i ustanovio, eto, da se budućnost nalazi negdje drugdje, istočnije, u moćnim silama istoka, počevši s Rusijom, a zatim prema Kini, Indiji...
Mogućnost da bi Ukrajina, koja je već vidjela političke potrese u vidu tzv. Narančaste revolucije, sad zaista mogla otići "drugoj strani" doimala se gotovo pa nestvarno (na kraju se ispostavilo da i jest). Da je nekim slučajem sve to zaista prošlo mirno, tko zna, možda bi se stasanje nadmoći istoka približilo za kojih 10, 15 ili čak i više godina. Ali nije. Kad se Zapad odjednom našao pred porazom bacio je hrpu šibica na potoke benzina koji su se već širili ulicama Kijeva i širom Ukrajine.
Kremlj je ostao duboko zatečen, mada su znali za taj modus operandi. Sve do tad je izgledalo kao da Rusija i SAD igraju žestoku partiju geopolitičkog šaha, ali u trenutku kad je Rusija podigla zadnju figuru u namjeri da protivniku zada šah-mat, SAD preokreće stol i tvrdi da je to od sad dopušteno. Ali to onda znači da je sve zapravo dopušteno, zar ne? Otprilike tako. Uslijedit će desetljeće gomilanja netrpeljivosti i pripreme za rušenje svih drugih pravila.
Danas živimo ravno nasred tog procesa. Sva pravila "idu kroz prozor" ili ih se prevrće i ruši. Sve što se trenutačno događa kontinuitet je tog procesa, uključujući i ovaj najnoviji ruski potez izlaska iz sporazuma Novi start (mada tvrde da će se unatoč tome držati bitnih točaka!) dio je toga, podsjetnik da se pravila moraju eliminirati. Ne sve od jednom, to bi bilo vulgarno, već postepeno, ali sigurno.
Pred nama su vrlo vjerojatno nove nuklearne detonacije, za početak samo kao testovi i prijetnje. A zatim? Pa pogledajmo, gdje još imamo kakvu pravilo koje bi se moglo skršiti? Da se proglase UN nebitnim baš kao i Ligu naroda? Da se počne s nekim planom za izbacivanjem Rusije iz UN Vijeća sigurnosti, bez obzira što je ona jedna od 5 "stalnih" zemalja članica i s pravom veta. Ako se skrše pravila lako se može izbaciti i Rusiju.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.