Sporazum kao noćna mora za Netanyahua i njegove desničare: IDF-u hitno treba ovaj predah, jer podzemlje prijeti, ali izraelska politička klasa je ljutito pukla pod američkim pritiskom znajući da bi se možda mogla ponoviti 1973.
Potvrđeno je kako je postignut dogovor između Hamasa i Izraela uz posredništvo Katara i SAD-a, no oko konkretnih detalja nema baš preciznih informacija. Hoće li primirje trajati 3 dana? 5 dana? Sve varira od izvora do izvora, no ono što je vjerojatno sigurno je to da Hamas planira osloboditi 50-ak civila od preko 200 koliko su zarobili u napadu na južni Izrael 7. listopada.
No, ako se rat zaustavi, barem na nekoliko dana, kome će to ići na ruku? Naizgled bi se moglo zaključiti da prekid vatre svakako ide na ruku Hamasu jer Izrael je taj koji silovito udara na Pojas Gaze te su njihove trupe već duboko u samom gradu Gazi te je jasno vidljivo da Izrael djeluje s daleko većim kapacitetima.
Neki se pak pitaju koliko još dugo Izrael može održavati aktualnu kampanju bombardiranja Pojasa Gaze. Jer prošlo je već skoro 50 dana. Izrael je u tom periodu neprestano vršio bombardiranja trošeći i svoj arsenal. Prema trenutačnim informacijama ministarstva zdravstva u Gazi ubijeno je preko 14.000 ljudi, od toga velika većina civila, a skupina koja najviše stradava su žene i djeca. Zanimljivo je pritom spomenuti kako prema ovotjednoj UN-ovoj procjeni je u Ukrajini - gdje rat traje već 637 dana - ubijeno "preko 10.000 civila". U oba izvješća se spekulira da su stvarne brojke zasigurno veće, no svejedno, ovo govori o zastrašujućem intenzitetu izraelskih napada na najgušće naseljenom dijelu svijeta.
Izraelu možda ponestaje bombi, no to nije nešto što bi ih trebalo zabrinjavati jer imaju saveznika na kojeg mogu uvijek računati u ovakvim situacijama. SAD je uvijek bio uz Izrael, naročito u vrijeme vojnih iskušenja. Kada je Izrael 1973. godine - dok su simultano ratovali protiv Sirije, Egipta i drugih arapskih zemalja - bio na rubu da ostane bez oružja, SAD je pokrenuo najveću zračnu logističku operaciju u povijesti "Nickel Grass" kojom su Izraelu dnevno avionima donosili gotovo 1000 tona oružja i municije, preko 22.000 tona kroz dvadesetak dana.
SAD zna da moraju biti ponovno spremni na takvu ulogu te su već krenuli s dostavom oružja putem C-17 zrakoplova tijekom zadnja dva tjedna. Oružje se iskrcava u Ben Gurion zračnu luku u Tel Avivu te u zračnu vojnu bazu Nevatim u pustinji Negev. Očekivano, velika većina američkih zrakoplova dolazi do Izraela iz njemačke zračne vojne baze Ramstein gdje SAD ima skladištene velike količine oružja, između ostalog upravo i za ovakve situacije.
Prema nekim vojnim stručnjacima Izrael je sad u Gazi, ali i u sukobu s Hezbollahom na izraelsko-libanonskoj granici, pa i u rušenju dronova i raketa koje na njih ispaljuju jemenske Houthi snage, potrošio popriličan dio svog arsenala. U tom smislu odgovarat će im nekoliko dana pauze, da se organiziraju logistički i da zatraže od SAD-a da pojača dostave.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.