Uspjeli smo postati velika nuklearna sila sposobna braniti neovisnost i nacionalno dostojanstvo naše domovine moćnim nuklearnim i hidrogenskim napadima – tu rečenicu je izrekao sjevernokorejski vođa Kim Jong-un u četvrtak 10. prosinca. Također, nadodao je kako će Sjeverna Koreja nastaviti aktivno razvijati svoju vojnu industriju. Prilično oštro i uznemirujuće priopćenje koje je u medijima prošlo manje zapaženo jer je fokus svjetske javnosti usmjeren na rat u Siriji, migrantsku krizu, klimatsku konferenciju u Parizu i drugo.
Da bi shvatili političko značenje hidrogenske bombe trebamo prvo spomenuti njene vojne potencijale. Hidrogenska ili termonuklearna bomba je oružje nuklearnog tipa koje se zasniva na energiji koja se oslobađa pri fuziji izotopa vodika ili nekih sličnih lakih atomskih jezgri. Hidrogenska bomba je daleko najmoćnije oružje na Zemlji ikad napravljeno. Primjerice eksplozija takve bombe je 700 puta jača od jačine atomske bombe koja je bačena na Hiroshimu 1945. godine. 1961. prvu hidrogensku "Car" bombu su napravili Sovjeti po nalogu Nikite Hruščova. Do danas su H - bombu uspjeli napraviti Rusija, Kina, Indija, SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska.
Seul i Washington su brzo reagirali negirajući navode Pjongjanga. Takav stav nije nimalo začuđujući. Teško će priznati da su Sjevernokorejci uspjeli ući u elitni krug zemalja s hidrogenskom bombom. Većina američkih analitičara, uključujući Davida Albrighta, Jeffreyja Lewisa i sl., vjeruje kako su Sjevernokorejci vršili neke eksperimente s fuzijom te da su vjerojatno postigli unaprjeđenje svojih nuklearnih oružja, no da nisu uspjeli postići takav uspjeh poput izrade H - bombe.
S obzirom na tvrdnje analitičara o iračkom oružju za masovno uništenje u tim istima medijima, kao CNN, BBC, USA Today i slični, sasvim je jasno kako im se ne može vjerovati. 2002. - 2003. su tvrdili da Irak posjeduje razorna oružja, a 2015. tvrde kako Sjeverna Koreja ne posjeduje hidrogensku bombu. Iznose se stručna mišljenja koja odgovaraju vladajućoj američkoj administraciji.
Međutim, vijest da Sjeverna Koreja posjeduje hidrogensku bombu (ili barem mogućnost da je ima) ne smije proći neopaženo. Dapače, to je top vijest koja bi bila negdje u rangu saznanju da Ukrajina opet ima nuklearno oružje ili da je Islamska država napravila ili nabavila nuklearno ili kemijsko naoružanje. Pritom ne želimo poistovjetiti te političke subjekte sa Sjevernom Korejom, no sve navedene države (kakve god one bile) predstavljaju geopolitičko žarište te njihovi potezi mogu promijeniti političku sliku svijeta. Zapravo potezi tih država već su uvelike promijenili sliku svijeta. Ukratko, saznanje da Sjeverna Koreja možda ima H – bombu ima veliku političku težinu.
Nije prvi put da se Pjongjang hvali odnosno prijeti nuklearnim oružjem. To je dobro poznata njihova strategija koja je prvi put iznesena u javnosti u veljači 2005. Tada su svijet obavijestili kako su proizveli nuklearna oružja za "samoobranu". U listopadu 2006., svibnju 2009. i u veljači 2013. godine izvršili su prikrivene nuklearne testove i svaki puta su zbog njih zaradili međunarodne gospodarske sankcije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.