Završetkom bitke za Hamu (Bitka za Hamu), kao i uspostavom četiri sigurnosne zone na zapadu Sirije, započinje nova faza u sirijskom građanskom ratu. Rusija i sirijska vlada odlučile su se u potpunosti posvetiti Islamskoj državi koja još uvijek drži značajna područja u istočnom dijelu zemlje. Namjera planera u Moskvi i Damasku je deblokada opkoljene enklave Deir ez-Zor koja se već nekoliko godina održava na životu pomoću zračnog mosta. No, po nekima je ultimativni cilj izbijanje na iračku granicu i de facto eliminacija Islamske države kao značajnog igrača u ratu. Kalifat je već godinu dana ozbiljno uzdrman, kako u Iraku, tako i na sjeveru Sirije. Unatoč oslobađanju Palmire, Islamska država još se grčevito drži beživotne pustinje i brda istočne Sirije te time veže značajne postrojbe sirijske vojske. Političke implikacije izbijanja na iračku granicu također su vrlo značajne, naročito u svijetlu podjele američke i ruske sfere utjecaja.
Situacija u Siriji
Manje operacije oko Palmire traju već tjednima, no to je prije svega osiguravanje dubine obrane, a manje nastupanje prema istoku. Oslobađanje naftnih polja Al-Shaer na sjeveru te napredovanje prema rudniku fosfora na jugu kod mjesta Khunayfisa, ima i ekonomski značaj.
Operacija prema istoku dobila je naziv 'Lavanda'. Većina najboljih napadačkih postrojbi sirijske vojske već su na istočnom frontu prema Islamskoj državi. Po procjenama, bit će uključeno barem 10 000 vojnika sirijske vojske i savezničkih milicija. Rusko vojno zrakoplovstvo već neko vrijeme djeluje po ciljevima IS-a, što je u dosadašnjem tijeku intervencije ipak bio sekundarni cilj Rusije.
Možda neposredni povod početku ofenzive je značajno napredovanje do sada malo poznate Maghwar al-Thawra uz granicu s Irakom, frakcije slobodne sirijske vojske, prijašnjeg naziva Nova sirijska vojska. Riječ je o relativno maloj vojnoj formaciji poduprijetom Jordanom i SAD-om, koja djeluje u poprilično nebitnoj pustinji. Za sada su zauzeli neočekivano veliko pustinjsko područje pod IS-om te na prepad ušli u mjesto Al-Humaymah koje leži na opskrbnoj cesti prema istočnom Homsu. Kad su militanti Nove sirijske vojske isto na prepad zauzeli Bukamal duboko u teritoriju IS-a, borci kalifata su se vrlo brzo organizirali i razbili militante za duže vrijeme. Ovaj put su na novo organizirani militanti (i novog naziva) sistematski počistili cijelo područje u Suweidi i Al Qassabu pa je za očekivati opet ulazak u Bukamal. Zanimljivo je da su zauzeli mjesto Ulaniyya kod Palmire i time se neugodno približili i sirijskoj vojsci. Militante Maghwar al-Thawra podupiru direktno i američke, britanske i jordanske specijalne postrojbe. Zanimljivo, ova grupa je uspostavila kontrolnu točku na graničnom prijelaz Tanf / Al-Walid na iračko-sirijskoj granici.
Militanti Maghwar al-Thawra
No, svakako su namjere sirijske vojske o obračunu s Islamskom državom dio šireg plana već duže vrijeme, posebno pred stalnom kurdskom ofenzivom prema Raqqi. Prelazak Sirijskih demokratskih snaga pod dominacijom Kurda na zapadnu obalu Eufrata i zauzimanje grada Tabqah te istoimene vojne baze vjerojatno je i katalizator uspostave sigurnosnih zona i početka operacije Lavanda. Neuspio i skup pokušaj proboja sirijske vojske prema bazi Tabqah prošle godine u tankoj izbočini uz glavnu cestu bio je osuđen na neuspjeh, a kao i drugi pad Palmire, dokaz je da jedino sustavno odbacivanje boraca kalifata na svim frontovima omogućuje trajno držanje novoosvojenih teritorija.
Ofenzive sirijske vojske na Islamsku državu uvijek su do sada bile mač s dvije oštrice, jer čim bi se snage SAA okrenule prema istoku, ubrzo bi uslijedila neka ofenziva militanata iz Idliba, prije svega Tahrir al Shama (Al Nusra), Ahrar ash-Shama te ostalih grupacija islamista i Slobodne sirijske vojske. Tako je bilo ovo proljeće u Hami, u jeku značajnog napredovanja sirijske vojske u istočnom zaleđu Aleppa. No, za očekivati je da su militanti iz Idliba za nekoliko mjeseci imobilizirani nedavnim porazima i gubicima, ali i pritiskom Turske, u dogovoru s Rusima.
Glavni pravci napada
Nekoliko su glavnih pravaca ofenzive Sirijske vojske. Tigrovi su vraćeni na sjever, u istočno zaleđe Aleppa. Njihov je cilj nastaviti posao koji su uspješno odrađivali prije nego što su morali biti prebačeni u Hamu: osloboditi nizinu Maskanah kao i istoimeni grad. Druga zadaća Tigrova je odbacivanje IS-a od Khannasera i vladine ključne opskrbne ceste prema Aleppu.
Druga bojišnica su teritoriji istočne Hame i Homsa, sami od malog značaja, ali su do sada uvijek bili odskočna daska za iznenadne i neugodne ofenzive Islamske države. To je izbočina koju se zbog izuzeto teškog planinskog terena do sada nije uspjelo eliminirati. U posljednjih 24 sata su sirijske snage oslobodile šest sela kod planine Shumriyah istočno od Homsa.
Konačno i možda najvažnija ratna pozornica je potez Palmira - Deir ez-Zor, što i je najkraća udaljenost do opkoljenog grada. Prvi cilj je definitivno mjesto Sukhnah na glavnoj cesti. Riječ je o vrlo utvrđenom području uz koji vodi samo cesta okružena brdima što je idealno za kontranapade i nanošenje gubitaka i rasipanja napadačkog momenta. Pustinja i urbana područja u dubini su prirodni ambijent boraca Islamske države i zato ih je teško bilo do sada poraziti.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.