Saudijske vlasti i službeni državni izvori jutros su potvrdili - kralj Abdullah bin Abdulaziz al Saud je mrtav, preminuo je u 90-oj godini života. Kako to i biva u monarhijama, "kralj je mrtav, živio kralj!" pravilo odnosi se i na Saudijsku Arabiju pa je tako jutros već potvrđeno kako će novi kralj ove velike naftne sile biti princ Salman bin Abdulaziz (79).
Što se mijenja? Gotovo ništa pošto Salman dolazi iz jednog te istog vladajućeg kruga te će preuzimanjem vodstva gotovo sigurno nastaviti istu politiku kao i njegov preminuli prethodnik.
"O pokojniku sve najbolje", a naročito ako je pokojnik bio važan saveznik, pravilo je kojeg se jutros nariciljivo drže brojni utjecajni mediji. Tako se jutros pokojnog Abdullaha naziva "modernizatorom" i "reformatorom". Apsurdne izjave za pokojnog lidera jedne zemlje u kojoj su u svega dva tjedna 2015. javno pogubili već 10 osoba - jednoj ženi su mačetom tek trećim udarcem odrubili glavu.
Modernizacija Saudijske Arabije je teži oksimoron, Saudijska Arabija pod vodstvom pokojnog Abdullaha bila je (a i ostati će pod Salmanom) jedna te ista represivna zemlja s jednim te istim nazadnim režimom. Saudijska Arabija ne samo da je globalni simbol represije, u čemu prednjači pred svima, već je i izvoznik najgorih svojih karakteristika.
Pokojni kralj Abdullah bio je ključni akter u sijanju kaosa cijelom regijom te je njegova politika, točnije cijelog vladajućeg režima, odgovorna za stotine tisuća mrtvih u svega nekoliko godina. Saudijska Arabija bila je među vodećim zagovornicima agresije na Libiju i kasnije još i veće tragedije u Siriji, Iraku i djelomično u Libanonu.
Danas se svijet zgraža nad zločinima terorističke organizacije ISIL dok lije krokodilske suze za kraljem Sudijske Arabije u kojoj je ekstremizam evoluirao, sazrijevao i u konačnici selektivno pušten na njihove (i njihovih saveznika) neprijatelje u regiji.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.