
Ruska nafta i kaos kakvog još ne poznajemo: Glavna stavka o kojoj se ne govori je ukidanje osiguranja na pomorski prijevoz, a ova EU odluka sad je prestrašila i SAD koji traži "kartel kupaca" da bi ublažili učinak, no i to može imati obrnut efekt
Situacija na naftnom tržištu je postala, malo je reći, krajnje kompleksna. Nafta je resurs koji je stalno potreban, kako razvijenim zemljama tako možda još i više zemljama u razvoju. No, stvar je u tome da je proizvodnja nafte stalno negdje na gornjem limitu. Drugim riječima, teško se nafte može proizvesti "previše" - čak i kad dođe do takvih slučajeva, nerijetko i zbog političkih razloga, zemlje koje su stalno gladne za energijom brzo će pokupovati sav višak...
A kako se uopće formira cijena nafte? Da, puno toga može utjecati na cijenu - ratovi, sankcije, odluke OPEC-a (grupacija zemalja proizvođača nafte), ali u pravilu ponuda i potražnja još uvijek igraju glavnu ulogu. Zapravo kupuje se u procesu koji je sličan aukciji - onaj tko ponudi najviše dobit će naftu.
Kada je izbila pandemija cijena po barelu nafte pala je na 20 USD. Kada su se ekonomije počele polako otvarati došlo je do stabilizacije cijene na pred-pandemijske razine, na oko 60 USD. Nakon pak izbijanja rata u Ukrajini cijena je otišla preko 100 USD po barelu.
Dakle, kako i vidimo, situacije snažno utječu na cijenu. Upravo jučer je cijena po barelu pala na 99 USD - ovo je prvi put da je ispod sto dolara još od petog mjeseca. Zašto? Zbog globalnog straha od recesije. A zašto to ruši cijenu nafte? Jasno je - ako dođe do recesije bit će manje proizvodnje, samim time će se i potražnja za naftom smanjiti, a tržište je sad taj strah već uključilo u cijenu. Mogli bismo stoga reći kako je cijena nafte dobar faktor prognoze vrlo bliske budućnosti.
Ali da bismo pokušali prognozirati daljnju situaciju moramo govoriti o nekim aktualnostima vezanim uz sukob između Zapada i Rusije. Dvije stvari su ključne, a trenutačno se govori samo o jednoj. Kao prvi imperativ na Zapadu se ističe potreba za vršenjem jačeg pritiska na Rusiju na način da se smanji njena zarada od prodaje energenata. No, ta ideja ne ide baš po planu upravo zbog činjenice da je cijena nafte toliko narasla tako da Rusija danas može izvoziti manje (brojne zemlje Europe već su smanjile kupnju ruske nafte), ali i zarađivati više.
Zapad sad planira stvoriti "kartel kupaca" ne bi li Rusiji uskratio taj profit, a to je nešto o čemu ćemo danas također govoriti, ali prije toga moramo se fokusirati na "drugi imperativ" o kojem se u medijima daleko manje govori.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.