Prostor Balkana, naročito Hrvatska i Srbija, ima jedan problem koji ih je kočio u prošlosti, koči ih sada, a imajući u vidu aktualne vijesti bome će i u budućnosti. Taj problem nisu etničke ili religijske razlike, nisu krvna zrnca, razlike u kalendarima, abecedi ili sukobi u prošlosti, taj glavni problem je neshvaćanje, odnosno gotovo otpor shvaćanju, našeg zemljopisnog položaja i povezanosti tog položaja s ostatkom svijeta.
Naime, svaki puta kada se debata skrene na "Vi u Zagrebu ste ovo..." ili "Vi u Beogradu ste ovo...", to ogromno i gotovo infantilno nerazumijevanje izbija na površinu. Što se to uopće ima danas za odlučiti u jednom Zagrebu ili Beogradu? Je li netko danas još uvijek zaista toliko naivan da misli da se nešto odlučuje ovdje kada je riječ o gomilanju oružja? Nažalost, izgleda da tako još uvijek misle mnogi, uključujući i stručnjake koji bi morali znati bolje (vjerojatno i znaju, ali su spremno prihvatili igru, ista je valjda nužna za honorar).
Kakva je situacija? Nije dobra. Hrvatska i Srbija pričaju o jačanju naoružanja i to nikako nije dobro. Kada bilo koja država s mizerno puzajućom ekonomijom i toksičnom nezaposlenošću priča o naoružavanju, to je loše, a kada o tome pričaju u isto vrijeme Hrvatska i Srbija, to je naročito loše.
Koliko god naivno mislili da će vremenska distanca eliminirati suludu retoriku, pokazuje se upravo suprotno - vremenska distanca na ovim prostorima suludu retoriku kao da poziva natrag pa tako imamo situaciju gdje se stručnjaci i dužnosnici jedne i druge strane nadmeću statističkim podacima tko ima veći broj tenkova, funkcionalnih vojnih zrakoplova, oklopnih vozila, komada streljiva itd.
Najpogubnije je možda od svega to što će ti isti ljudi, u nekakvom kratkom udaru prisebnosti, reći kako sve ovo zapravo nema smisla, kako bi bilo bolje da se svi skupa fokusiramo na ekonomiju, suradnju, tržišta... ali, istima već u idućem trenutku pomisao o gomilanju vojske izaziva nekakvu posebnu perverznu slast. Zašto je tako? Teško je reći, možemo se samo nadati da se radi o pojedincima militarističkog fetiša dok je šira populacija ipak otpornija na sve to, no, nije baš lako nadati se kada vidimo koliku pažnju i uzbuđenje izazivaju primjerice vojna parada održana u Zagrebu ili zajedničke vojne vježbe Srbije i Rusije održane u Srbiji.
Što se konkretno sada događa? Zašto se spominje regionalna utrka u naoružanju? Zato jer Hrvatska razmatra nabavku balističkih raketa od SAD-a. Kako prenose lokalni mediji, hrvatsko ministarstvo obrane uputilo je zahtjev američkom Pentagonu za doniranje 16 samovoznih višecijevnih lansera raketa M270 MLRS. Navodi se kako bi SAD te lansere donirao iz svojih vojnih viškova, kroz program pomoći savezničkim državama, piše Jutarnji list. Nakon što tu donaciju odobri američki Kongres, Hrvatska bi te lansere dobila besplatno, a rakete bi morala kupiti.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.