Turski novinar Mehmet Ali Guller rekao je u razgovoru za rusku novinsku agenciju Sputnik kako bi američko rušenje sirijskog vojnog zrakoplova moglo zbližiti Ankaru i Damask. Naime, američka vojska tvrdi kako je sirijski vojni zrakoplov srušen u trenutku dok je napadao položaje SDF-a u blizini Raqqe.
Ukoliko je zaista bilo tako, to su onda dva potencijalna razloga zbog kojih bi Turska mogla preispitati svoj stav prema sirijskim vlastima. Kao prvo, SDF je većinski kurdska organizacija u kojoj sudjeluju brojni pripadnici kurdskog YPG-a. Taj isti YPG Turska smatra terorističkim organizacijom i sigurno neće imati ništa protiv, štoviše, ako sirijske snage krenu u sukob s njima.
Nadalje, ako su američke snage reagirale zato što su SDF bili napadnuti, za Tursku je to još jedan dokaz do kuda su Amerikanci spremni ići kako bi branili kurdske borce koje Turska smatra svojim neprijateljima.
"Ovo bi mogla biti i poruka Washingtona Turskoj. Potpora SAD-a za YPG je razlog zbog kojeg bi se Turska trebala priključiti bloku u kojem su Rusija, Sirija i Iran, zemljama koje se protive američkim operacijama koje uključuju YPG. Ukoliko Turska to učini uspjet će sačuvati i teritorijalni integritet Sirije i uništiti prijetnju vlastitoj nacionalnoj sigurnosti. No, iako Turska radi na tome da normalizira odnose s Rusijom i Iranom, po ovom pitanju nije ostvaren progres jer Ankara odbija suradnju s Damaskom", rekao je Guller.
On smatra da bi Turska baš sada trebala iskoristiti ovo rušenje sirijskog vojnog zrakoplova kao šansu za približavanje Damasku.
Oytun Orhan iz Centra za bliskoistočne strateške studije (ORSAM) u Ankari također smatra kako bi Turska trebala blisko surađivati s Rusijom, ali i Damaskom, tvrdeći kako će to Turskoj pomoći u opiranju američkoj politici koja, prema njegovim riječima, "prijeti turskom teritorijalnom integritetu".
"Drastične promjene u turskoj sirijskoj politici se nisu dogodile, no, Ankara je promijenila svoje prioritete. Prioritet Ankare sada je uništiti terorističke prijetnje na sjeveru Sirije. Vlast sirijskog predsjednika Bashara al-Assada ne bi trebala biti zabrinuta zbog toga, zbog tih prioriteta, jer Ankara, Damask i Teheran su ujedinjeni u opoziciji prema američkoj strategiji stvaranja zone utjecaja na sjeveru Sirije", ističe Orhan.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.