Rat u Ukrajini, Siloviki frakcija i Putinov unutarnji krug: Može li Nikolaj Patrušev s Kinom ostvariti "bezuvjetni prioritet ruske vanjske politike"?
Visoki ruski sigurnosni dužnosnik, Nikolaj Patrušev, nalazi se u posjeti Kini te je od tamo poručio kako je za Moskvu jačanje odnosa s Kinom "najviši politički cilj". Podsjetimo, Patrušev je generalni tajnik ruskog Vijeća za nacionalnu sigurnost na čijem čelu se nalazi ruski predsjednik, Vladimir Putin. U razgovoru s medijima u Pekingu rekao je: "Jačanje opsežnog partnerstva i strateške suradnje s Pekingom je bezuvjetni prioritet ruske vanjske politike".
U kineskom gradu Nanping sastao se s vrhovnim dužnosnikom Komunističke partije Kine, Guom Shengkunom, te mu je rekao: "U ovim uvjetima, naše zemlje moraju pokazati još i veću spremnost za međusobnu potporu i razvoj suradnje".
Iz ureda Patruševa poručili su kako je dogovoreno širenje suradnje s ciljem "borbe protiv ekstremizma te stranih pokušaja potkopavanja ustavnog poretka Rusije i Kine kao i njihovih nacionalnih interesa".
Dvije strane su također naglasile kako će jačati suradnju na području cyber-sigurnosti, ali i kroz kontakt ruske i kineske policije s ciljem suzbijanja terorizma.
Susret na visokoj razini dolazi svega nekoliko dana nakon što su se u Uzbekistanu, na summitu SCO-a, sastali ruski predsjednik Vladimir Putin i kineski predsjednik Xi Jinping. Bio je to njihov prvi susret od početka rata u Ukrajini 24. veljače. Očekivano, mnoge je zanimalo kako će izgledati taj susret tražeći signale koji bi sugerirali do kud je Kina spremna podržati Rusiju u aktualnom ratu.
No, kineski predsjednik Xi držao se poprilično distancirano, a i preskočio je zajedničku večeru s liderima SCO-a - iz njegovog ureda navode kako je to zbog straha od koronavirusa. Ovo je inače bilo njegovo prvo putovanje izvan zemlje otkako se virus pojavio u zimu 2019. godine.
Nikolaj Patrušev i Guo Shengkun, 19. rujna 2022. (izvor: Imago Lifestyle / Jiang Kehong)
Kina, po običaju, ne želi biti eksplicitna u svojim izjavama, a sastanak u Uzbekistanu još je jedna potvrda toga. Naime, u završnoj kineskoj izjavi Ukrajina se specifično uopće ni ne spominje, no Xi je zato naglasio "snažnu potporu za ruske ključne interese". Jasno, ovo je izjava koja je otvorena za interpretaciju. Je li ovo prikrivena kineska podrška za ruski rat u Ukrajini? Kad bi se direktno pitalo Peking koji je njihov stav prema ratu vjerojatno bi rekli kako je on od početka isti - pozivaju sve strane na prekid sukoba, dijalog i diplomaciju.
Za vrijeme summita u Uzbekistanu ruski predsjednik Vladimir Putin je pak pohvalio, kako kaže, kinesku "uravnoteženu politiku prema ukrajinskoj krizi". Također je rekao kako je spreman s Kinom razgovarati o njihovim "zabrinutostima" po pitanju Ukrajine, ali nije rekao što to točno brine kineskog predsjednika i Peking.
Valja pritom naglasiti kako je summit SCO-a održan isti tjedan kad je Ukrajina pokrenula svoju veliku protuofenzivu na prostoru regije Harkov koju su u potpunosti vratili pod svoju kontrolu. Je li to nešto što "brine" Kinu? Možda.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.