Nitko nije 26. ožujka poznate svjetske spomenike i zgrade obojio u boje jemenske zastave, iako je točno prije godinu dana započeo rat u Jemenu, koji je bacio ovu zemlju u humanitarnu krizu i posvemašnje uništenje.
Prema UN-u, u dvanaest mjeseci sukoba ubijeno je oko 6400 ljudi, a polovica te brojke su civili. Još je 30 tisuća ljudi ranjeno, a 2,5 milijuna Jemenaca je raseljeno od početka vojne intervencije predvođene Saudijskom Arabijom.
Dvadeset milijuna Jemenaca je u potrebi za pomoći u gotovo svakom smislu. Prijeteća financijska kriza dodatno otežava krizu dobave hrane, jer su uništene farme i ribarska flota. Naime, rat je natjerao 65 posto jemenskih ribara i 650 tisuća poljoprivrednika da napuste svoje poslove. S obzirom da je polovica jemenskog stanovništva prije rata živjelo ispod razine siromaštva, sada oni imaju doslovno ništa.
Svijet je okrenut Siriji, te je jemenski poziv u pomoć odjeknuo tek ponegdje. UNHCR upozorava da je Jemen gotovo zaboravljen i to prije nego što je počeo rat.
Međunarodna zajednica, a posebno Europa, okuplja pomoć i politički djeluje jer Sirijci i Iračani dolaze u velikim valovima u Europu. Da Jemenci mogu doći do Europe, vjerojatno bi i Jemen bio na vrhu prioriteta europske vanjske politike. Srećom po Bruxelles, Jemen je daleko, okružen negostoljubljivim zemljama, a Jemenci jednostavno nemaju kamo ići.
Ovaj manjak brige pokazuje i odgovor na UN-ov poziv za humanitarnu pomoć Jemenu. Zemlja je do 22. ožujka ove godine dobila samo 12 posto od traženih 1,8 milijardi dolara za pomoć 13,6 milijuna ljudi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.