Ruski parlamentarni izbori održat će se za manje od mjesec dana, 18. rujna, međutim, pažnju svjetske političke javnosti puno više od izbora privlače kadrovski potezi ruskog predsjednika Vladimira Putina, tj. predsjednikove 'čistke' odnosno smjene bliskih suradnika. 12. kolovoza je objavljeno da je smijenjen šef predsjedničkog ureda Sergej Ivanov koji je na toj funkciji bio skoro pet godina. Ivanov glasi za jednog od najbližih predsjednikovih suradnika koji je jedno vrijeme čak i slovio za Putinovog mogućeg nasljednika.
Nekad agent KGB-a, ministar obrane od 2001. do 2007. i kasnije (prvi) potpredsjednik vlade, S. Ivanov je degradiran na mjesto specijalnog izaslanika za promet i okoliš što je ponižavajuća pozicija za čovjeka koji je glasio za jednu od najutjecajnijih osoba u Putinovoj administraciji. No, Ivanov je zadržao mjesto u Sigurnosnom vijeću, vrhovnom ruskom sigurnosnom tijelu, koje odlučuje o ratu i miru. Na mjesto Ivanova došao je mladi Anton Vaino (bivši diplomat i šef predsjedničkog protokola), sposoban tehnokrat, ali s malo političke moći.
Unatoč jasnim dokazima da je Ivanov smijenjen protiv svoje volje, Putin je inzistirao da je premjestio Ivanova zbog njegovih molbi za jednostavniju poziciju (takvu verziju priče i dalje prenose mediji bliski Kremlju). Ivanov se zahvalio predsjedniku za visoko vrednovanje njegovog rada u zadnjih 17 godina. Ivanov je najnovija 'žrtva' onoga što se čini kao Putinova kampanja otpuštanja najbližih suradnika koji su s njim bili desetljećima još dok je radio u Sankt-Peterburgu.
U zadnjih godinu dana, šef ruskih željeznica Vladimir I. Jakunjin, 'car borbe protiv droge' Viktor Ivanov i šef Federalne službe za zaštitu (FSO) Jevgenij Murov su smijenjeni sa svojih dužnosti. Svi su oni u šezdesetim godinama i zajedno s Putinom su studirali i napravili karijere. Jakunjin je bio toliko uvrijeđen ponuđenom funkcijom senatora u Federalnom vijeću (gornji dom parlamenta), da je odbio to mjesto. Putin je dugo štitio Jakunjina usprkos glasinama o korupciji, ali je kap koja je prelila čašu bilo traženje velikih svota novca za željeznicu usprkos recesiji.
Još jedan Putinov prijatelj iz vremena dok je radio u St. Peterburgu Andrej Beljaninov u srpnju je bio prisiljen odstupiti s čela Federalne carinske službe nakon što su agenti FSB-a pretražili njegovu kuću i našli 400 tisuća $, 300 tisuća € i 10 milijuna rubalja, mnogobrojne antikvitete i slike na njegovom raskošnom imanju. Također, prije nekoliko tjedana predsjednik je smijenio tri regionalna guvernera i zamijenio ih sa svojim osobnim čuvarima. Potezi vrijedni pažnje, a to su samo najznačajnije od 'čistki' koje su se dogodile.
Smjene bi se mogle opravdati Putinovom željom da ne bude okružen starcima poput Leonida Brežnjeva krajem 1970-ih i početkom 1980-ih godina kada se sovjetski vođa okružio svojim vremešnim prijateljima. Rusija je već dvije godine u recesiji i približavaju se izbori pa je logično da Putin želi pokazati Rusima da administracija radi za opće dobro. Svježe osoblje sa svježim i kreativnim idejama je tu da stvori potrebnu 'čaroliju'. Ako je suditi prema kriteriju koji je od suradnika više pridonio ugledu vladajućeg establišmenta, ne piše se dobro ni Dmitriju Medvedevu koji je u svibnju na Krimu bio grub prema jednoj umirovljenici koja se žalila da su mirovine od 8 tisuća rubalja premale i da ih treba povećati na što je premijer odgovorio: 'Mi nemamo sada novca'. Loš marketing za drugu najmoćniju osobu u aparatu vlasti.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.