Putin i Erdogan u Iranu: Hoće li Turska napasti Siriju iako se Rusija i Iran protive? Hoće li ukrajinsko žito krenuti preko Crnog mora? I što će biti sa svom iranskom naftom koja je zapela negdje u Aziji zbog ruskog pojačanog izvoza prema Kini?
Ruski predsjednik Vladimir Putin nalazi se u Iranu što je njegov prvi posjet nekoj zemlji (izvan zemalja bivšeg SSSR-a) od početka rata u Ukrajini. Za vrijeme boravka u Teheranu se sastao s vrhovnim vođom Irana, ajatolahom Alijem Hamneijem, iranskim predsjednikom Ebrahimom Raisijem te kasnije i s turskim predsjednikom Tayyipom Erdoganom.
Sastanak s Erdoganom ujedno je i njegov prvi susret s nekim od NATO lidera otkako je počeo rat u Ukrajini. Naravno, Erdogana se teško može nazvati "tipičnim NATO predstavnikom", a njegov odnos s ruskim predsjednikom svakako je nešto što velika većina njegovih NATO kolega ne odobrava. No, Turska je već dugo vremena u poziciji gdje se i Zapad i Istok trudi ostati s njima u dobrim odnosima, a Turska to koristi za svoje interese.
Ipak, u ovoj situaciji Turskoj vjerojatno nije u interesu daljnja eskalacija rata u Ukrajini, a Erdogan je jedan od rijetkih aktera koji je u stanju razgovarati s obje zaraćene strane.
Valja spomenuti kako Putinov posjet Iranu dolazi svega nekoliko dana nakon što je Saudijsku Arabiju i Izrael posjetio američki predsjednik Joe Biden s time da je ključan posjet bio onaj saudijskoj kraljevini. Biden je tamo pokušao osigurati znatno povećanje saudijske naftne proizvodnje što bi dovelo do stabilizacije (i smanjenja) cijene nafte na globalnom tržištu. Sudeći prema izjavama nakon sastanka sa saudijskim vodstvom nije sasvim jasno koliko je bio uspješan u tome.
Činjenica da se nekoliko dana kasnije Putin nalazi s druge strane Perzijskog zaljeva svakako je simbolična i potvrđuje, odnosno podsjeća, da podjele egzistiraju i izvan Europe - to svakako vrijedi za Bliski istok, ali još i šire, sve više uključujući i velike prostore Azije gdje SAD nastoji okupiti saveznike u vršenju pritiska na Kinu. Po istom ključu Biden je pred neki dan pokušao angažirati arapske lidere za stvaranje sigurnosnog saveza protiv Irana, ali ni to mu nije pošlo za rukom.
Erdogan i Putin u Iranu, 19. srpnja 2022.
Što se tiče današnjeg sastanka u Teheranu, službeno, dvije teme razgovora bile su određene glede njegovog sastanka s Erdoganom - proces okončanja sukoba u Siriji i osiguranje izvoza žita iz Ukrajine. Po pitanju Sirije u trilateralnom sastanku sudjelovao je i iranski predsjednik Raisi (riječ je o kontinuitetu tzv. procesa iz Astane).
Prethodno sastanku s dvojicom predsjednika Putin se sastao i s iranskim ajatolahom Hamneijem u prepoznatljvoj prostoriji gdje se ističu samo dva motiva - iranska zastava i portret prvog iranskog ajatolaha Homeinija.
Sastanak s iranskim liderom komentirao je Putinov savjetnik za vanjsku politiku, Jurij Ušakov. "Kontakt s Hamneijem je od velike važnosti. Između njih postoji dijalog i povjerenje glede najvažnijih pitanja bilateralne i međunarodne agende. Glede većine pitanja naši stavovi su slični ili identični", rekao je Ušakov u razgovoru s novinarima u Moskvi.
Ajatolah Hamnei, Vladimir Putin i Ebrahim Raisi u Teheranu, 19. srpnja 2022.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.