Do sada je potvrđeno DNA analizom kako 4-godišnja djevojčica "Marija", koja je pronađena kod romskog para u grčkom gradu Farsala, nije bila "oteta" kako su ranije mnogi tvrdili. Dijete, koje su mediji prozvali "plavim anđelom", je Christosu Salisu i Eleftheri Dimopoulou, dala na skrb njena biološka majka koja se za "Mariju" (kasnije se otkrio da je djetetu pravo ime Stanka) više nije mogla brinuti.
Saša Ruseva, romkinja iz Bugarske, potvrdila je kako je rodila djevojčicu dok je radila kao berač maslina u Grčkoj. Saša u bugarskom gradu Nikolaevo živi u jednoj sobi, s podom od blata, zajedno sa suprugom i još devetero djece koja imaju između 2 i 20 godina. Ističe kako je svoju kćer, kada je imala tek nekoliko mjeseci, odlučila ostaviti u Grčkoj jer jednostavno nije imala novca da je uzme sa sobom natrag u Bugarsku.
Unatoč činjenici da je njena izjava potvrdila ono što su tvrdili Christos i Eleftheria, grčki par je priveden zbog optužbe za "otmicu" maloljetnog djeteta. Saša je pak pod optužbom da je prodala vlastito dijete, što ona žestoko opovrgava. Saša je dijete dala romskoj zajednici, a Christos i Eleftheria su preuzeli na sebe da se brinu o njoj.
Njeno sedmero najmlađe djece već se nalazi pod skrbi bugarskih socijalnih službi. Iz socijalnih službi ističu kako je to učinjeno zbog toga da se "roditeljima pruži mogućnost da unaprijede svoj životni prostor" te kako će im nakon toga, navodno, djeca biti vraćena.
Otkriće Marije bio je povod za veliku histeričnu kampanju diljem svijeta i priče o navodnoj "romskoj mreži trgovine djecom". Izdana su upozorenja u 191 zemlji svijeta da se pronađu biološki roditelji Marije, za koju se vjerovalo da je oteta od "bijelog para".
Marija neće biti vraćena svojim biološkim roditeljima, niti posvojiteljima, već je preuzeta od strane bugarskih socijalnih službi, pošto je ona - nakon što su otkriveni njeni biološki roditelji - bugarski državljanin te stoga za nju više ne odgovara Grčka.
Nakon što je potvrđeno kako je mala "Marija" zapravo dijete romske obitelji iz Bugarske - te kako joj je pravo ime Stanka - medijska histerija oko "romske mreže koja trguje djecom" naglo je prestala. Tek rijetki mediji su se ispričali zbog svoje uloge u ovoj priči.
Ovo nije prvi slučaj - još troje romske djce preuzele su socijalne službe samo na temelju toga što njihova plava kosa i plave oči nisu odgovarale roditeljima. U Dublinu je jedno dijete odvedeno na temelju poruke na Facebooku, no kasnije je vraćeno nakon što je pokrenuta istraga.
Najmanje jedan slučaj je zabilježen i u Srbiji gdje su fašistički nastrojeni "dušebrižnici" pokušali oteti dvogodišnjeg dječaka iz jedne romske obitelji samo zato što mu je boja kože bila svjetlija od roditelja.
Svi mediji svijeta "šokirano" su pisali o strašnim životnim uvjetima u kojima je pronađen "plavokosi anđeo", djevojčica Marija. No, za desetke tisuća druge romske djece koja žive u istim ili još i gorim uvjetima, niti riječi. Strašan progon Roma pada u drugi plan već desetljećima, a diskriminacija protiv njih je danas znatna diljem Europe, naročito u Francuskoj i Mađarskoj.
Kada se o njihovom stanju i piše, to je obično u kontekstu opravdanja agresivnosti prema njima. Mnogi primjerice niti ne znaju da je oko 1 milijun Roma ubijeno od strana Nacista prošlog stoljeća, a velik broj ih je sterilizirano na temelju Hitlerove ideologije o "čistoći rase".
Nažalost tretman Roma nije bio puno bolji ni na prostorima istočne Europe u periodu staljinizma - Romi su prisilno asimilirani, njihov jezik se zabranjivao, a mnoge žene su sterilizirane. Slične politike tada je primjenjivala i "napredna" Zapadna Europa, naročito Njemačka, Švicarska i Švedska.
Romi u Švedskoj tek su 1959. dobili pravo na javno obrazovanje, a kao manjina mogli su se prijaviti tek 1999. U južnoj švedskoj pokrajini Skane policija i dalje nadzire Rome, ima posebnu bazu podataka o njima.
Diskriminacija i rasizam uvelike su pridonjeli izuzetno teškim uvjetima u kojima danas žive Romi u Europi, što je velika stramota pošto EU ostatku svijeta često drži "lekcije" o ljudskim pravima. Gotovo 90% Roma živi ispod razine siromaštva. Svega 15% ih završi srednju školu, a nezaposlenost iznosi preko 66% - otkrivaju podaci provedeni u 11 EU država.
U svom tekstu u listu The Guardian, direktor Ureda za Romsku Inicijativu pri organizaciji "Open Society Foundations", Željko Jovanović (ne hrvatski ministar Jovanović) ističe kako romska djeca u prosjeku imaju 10 godina kraći životni vijek zbog pothranjenosti, loših životnih uvjeta i nedostatne zdravstvene skrbi. U svom tekstu, pod naslovom "Marija je Romkinja - stoga će sada ponovno postati nevidljiva", ističe kako su se mediji jednostavno prestali baviti njome sada kada je DNA analiza potvrdila kako je Marija zapravo, unatoč plavoj kosi i očima što je policiji bilo dovoljno da Rome optuže za otmicu, dijete siromašne romske obitelji iz Bugarske.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.