Povratak Vajmarskog trokuta: Europa će braniti sebe, ali samo ako baš mora
Traje poprilična debata oko toga koliko će nedavne izjave Donalda Trumpa o NATO savezu pomoći ili odmoći mu u nastojanju da osvoji ovogodišnje predsjedničke izbore i vrati se u Bijelu kuću. Podsjetimo, Trump je sugerirao da SAD neće braniti one zemlje članice NATO-a koje ne izdvajaju dovoljno na obranu (barem 2% BDP-a), a takvih je većina. Neki su pak zaključili kako to znači da Trump zapravo planira povući Ameriku iz NATO-a, iako on to nije rekao.
Jasno, kad bi Amerika izašla iz NATO-a to bi bio i kraj samog NATO-a jer svima je jasno da je NATO u neku ruku personifikacija američke vojne moći i konstrukt koji omogućava SAD-u projiciranje svoje moći preko cijele Europe i šire. No, ako se sigurnosno-ideološka paradigma promjeni iz temelja onda je svakako moguće zamisliti i američki izlazak iz saveza.
U tom slučaju Europa bi se morala pobrinuti sama za svoju sigurnost jer zapravo od kraja Drugog svjetskog rata (zapadna) Europa računa na to da će ih Amerika braniti u slučaju ruskog (sovjetskog) napada.
I iako ruski predsjednik Putin tvrdi da Rusija nema nikakve namjere napadati ostatak Europe, malo tko mu vjeruje, naročito nakon što je na sličan način tvrdio da Rusija nema namjere napasti "bratsku" Ukrajinu pa je na kraju ipak naredio invaziju.
U svakom slučaju situacija je već sad takva da Europa neće moći previše toga prepuštati slučaju. S tim ciljem jučer su se sastali ministri vanjskih poslova Poljske, Francuske i Njemačke kako bi razgovarali o obnovi tzv. Vajmarskog trokuta i generalno sigurnosti Europe u slučaju da u Americi dođe do velike tektonske promjene (jer sudeći po onom što Trump priča, ako je iskren, u novom potencijalnom mandatu vodio bi Ameriku znatno više izolacionistički).
Ministri vanjskih poslova triju zemalja sastali su se u pariškom predgrađu La Celle-Saint-Cloud. Razgovarali su o oživljavanju Vajmarskog trokuta, dugo uspavane regionalne grupacije koja je osmišljena za promicanje suradnje između Francuske, Njemačke i Poljske.
Poljski premijer Donald Tusk, koji se u ponedjeljak sastao s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom u Parizu i njemačkim kancelarom Olafom Scholzom u Berlinu, rekao je da želi "revitalizirati" odnose Poljske s ključnim europskim partnerima.
"Nema razloga zašto bismo bili toliko jasno vojno slabiji od Rusije, i stoga su povećanje proizvodnje i intenziviranje naše suradnje apsolutno neosporni prioriteti", rekao je Tusk zalažući se da Europska unija postane "vojna sila" sama po sebi.
Govoreći s Tuskom u Berlinu, Scholz je osudio Trumpove komentare.
"NATO-ovo obećanje zaštite je neograničeno - 'svi za jednog i jedan za sve'", rekao je Scholz ne spominjući bivšeg američkog predsjednika po imenu. "I dopustite mi da jasno kažem iz trenutačnih razloga: bilo kakva relativizacija jamstva potpore NATO-a je neodgovorna i opasna te je u interesu samo Rusije", rekao je.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.