Rusija razmatra planove o ponovnom otvaranju vojnih baza na Kubi i u Vijetnamu koje su služile kao stožerne točke sovjetske globalne vojne moći tijekom Hladnoga rata. To potvrđuje prošlotjedna izjava zamjenika ruskog ministra obrane Nikolaja Pankova. 'Radimo na tome pitanju' - izjavio je Pankov u ruskom parlamentu. Zbilo se to prilikom ratificiranja rusko-sirijskog sporazuma o zadržavanju vojne baze Hmeimim na neodređeno vrijeme. To je druga ruska vojna baza u Siriji uz pomorsku bazu u Tartusu, ali prva trajna ruska vojna baza na Bliskom istoku.
Rusko ministarstvo obrane preispituje odluke iz prošlosti o zatvaranju baza u Vijetnamu i na Kubi. Ranije je zamjenik predsjedatelja odbora za vanjsku politiku ruskog parlamenta, Aleksej Čepa kazao da Rusija 'treba preispitati pitanje naše nazočnosti u drugim regijama svijeta. Vjerujem da bi odgovaralo ruskim interesima obnavljanje baza u Latinskoj Americi, jugoistočnoj Aziji, i Africi koje su zatvorene.' Ruske vojne baze postojale su na Kubi i u Vijetnamu do 2002. Ruska mornarica je bila raspoređena u zaljevu Cam Rahn u Vijetnamu, a u Lourdesu na Kubi je bio smješten radio-elektronički obavještajni (špijunski) centar.
Najave dužnosnika iz ruskog državnog vrha da bi se mogle ponovo otvoriti ruske vojne postaje diljem svijeta pokazuju da bi se rusko-američki odnosi mogli dodatno zamrznuti iliti rasplamsati u hladnoratovsku dimenziju višeg ranga. Ovih dana može se zaključiti da su odnosi između Moskve i Washingtona najgori nakon početka 1980-ih. Upravo je u petak, isti dan kad je objavljeno da postoji mogućnost ponovne uspostave ruskih baza na Kubi i Vijetnamu, američki državni tajnik John Kerry pozvao na istragu o mogućim ratnim zločinima u Siriji, a to je zapravo bila izravna prijetnja Rusiji i Assadovoj Siriji. Amerikanci krive rusku vladu za nasumično bombardiranje koje navodno ubija civile i razara bolnice pod kontrolom 'umjerenih' pobunjenika. Prošlog tjedna ruske vlasti su upozorile da će napredni ruski protuzračni sustavi S-300 (koji su nedavno poslani u Siriju) i S-400 biti spremni djelovati protiv eventualnih američkih napada na Sirijsku arapsku vojsku (SAA).
Uz to, ne treba zaboraviti ukrajinsku krizu i gomilanje snaga NATO-a u istočnoj Europi. Američka politika izolacije i opkoljavanja Rusije očito ne uspijeva jer i u Ukrajini i Siriji pobjeđuju lokalne snage koje podupire Rusija. U taj kontekst, kontekst ruskog razbijanja američke 'policy of containment' treba staviti ideje o obnavljanju ruskih vojnih postaja na Kubi i u Vijetnamu, ali i na drugim lokacijama.
Sovjetski Savez je 1979. unajmio besplatno bazu Cam Rahn na 25 godina. U lipnju 2001. vijetnamska vlada objavila je da nakon isteka zakupa Hanoi neće potpisati novi ugovor s Rusima. 2010. Rusija je obznanila da nema namjeru koristiti Cam Ranh kao vojnu bazu već da bi je mogla koristiti kao logističku bazu za potporu ruskoj mornarici što je utvrđeno 2013. sporazumom o uspostavi zajedničkih postrojenja za očuvanje i popravak podmornica. Potkraj 2014. potpisan je rusko-vijetnamski sporazum koji je postavio uvjete korištenja ruskih ratnih brodova u luci Cam Rahn. Ruski brodovi prije ulaska u luku moraju dati obavještenje Vijetnamcima. Od iste godine zračna luka Cam Rahn se koristi za održavanje ruskih zrakoplova II-78. U svibnju ove godine vijetnamski veleposlanik u Moskvi, Nguyen Thanh Sean izjavio je da Vijetnam nije protiv povratka ruske vojne baze u zaljev Can Ranh, ali ta suradnja ne bi smjela biti usmjerena protiv trećih zemalja.
Dok su funkcionirala, od 1967., obavještajna postrojenja u Lourdesu su bila najveća ruska postrojenja izvan matičnog teritorija. Instalacije su zauzele 73 četvorna kilometra i ugostile oko 3000 zaposlenika. Baza na Kubi je služila za većinu obavještajnih operacija u objema Amerikama i bila je jedina u zapadnoj hemisferi. Zatvorena je zbog visokih troškova (200 milijuna $ godišnje) i zbog poboljšanja rusko-američkih odnosa. Vojna baza na Kubi je bila najbliže teritoriju Sjedinjenih Država - manje od 100 km od obala Floride.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.