Predgovor tekstu o rusko-turskim odnosima:
Dodatak, veljača 2020: Odnosi između Turske i Rusije ponovno su znatno zaoštreni zbog eskalacije napetosti na prostoru sirijske provincije Idlib (vidi: Je li na pomolu vrući rat između Rusije i Turske?).
-------------------
Kada je 2015. došlo do rušenja ruskog vojnog zrakoplova od strane turske vojske došlo je i do naglog zahlađenja odnosa između Moskve i Ankare, a ruski predsjednik Putin sugerirao je kako Turska podupire teroriste u Siriji te kako ilegalno kupuje njihovu naftu.
Taj trenutak bio je idealan za osvrt na širi aspekt odnosa između Rusije i Turske, a pritom govorimo o odnosu koji seže daleko u povijest i često je bio i u puno lošijem stanju nego pred kraj 2015., mada sve ovo što se događa oko Sirije može biti itekako opasna šibica koja će zapaliti neka, kako ćemo uskoro vidjeti, vrlo stara neprijateljstva.
Povijest rusko-turskih odnosa: Sudar dvije imperije kroz stoljeća
Od 16. do 20. stoljeća ove dvije sile ratovale su toliko puta da je sve sukobe teško i pobrojiti. Ukupno govorimo o čak 12 većih ratova, a zadnji put su se sudarili u Prvom svjetskom ratu, u silovitom sukobu na Kavkazu.
No, samim nabrajanjem svih ovih sukoba - od prvog Rusko-turskog rata (1568-1570) pa do Prvog svjetskog rata (1914-1918) - nećemo dobiti konkretan uvid u prirodu rusko-turskih odnosa. Prije svega valja pojasniti zašto su ove dvije sile toliko često ratovale kroz stoljeća i koje su povijesne, demografske, ali i zemljopisne, okolnosti dovele do tolikih sukoba.
Govorimo o dva velika naroda, dvije velike civilizacije.
Rusi su slavenski narod koji pripada istočnoslavenskoj jezičnoj grupi. Rusi su najveći slavenski narod (slijede ih Ukrajinci i Poljaci) i najmnogoljudniji narod Europe. Tijekom višestoljetnog širenja srednjovjekovne ruske države prema središnjoj i istočnoj Aziji, Rusi su dolazili u doticaj s raznovrsnim plemenima koja su se asimilirala s ruskim etnosom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.