Postoje dvije proturječnosti u Europi: mjere štednje i demokracija. Potrebno je odlučiti da li će postojati vlade naroda ili vlade tržišta i neizabranih sila, smatra španjolska stranka Podemos. U nedavnoj izjavi, Podemos je izrazila svoj stav da čvrsto stoji na strani demokracije i uz grčki narod, u vidu tragedije unutar eurozone. Ipak, grčki slučaj velika je pouka za Podemos.
Grčki pokus sada je, više-manje, gotov. Nakon 17 sati pregovora vođa eurogrupe došlo je do sporazuma s Atenom. Aleksis Cipras pokušao je i uspio je pokazati da je moguć otpor velikim silnicama Europe, ali se također suočio s totalnim bankrotom zemlje ako bi nastavio takvu politiku.
Snaga jačega je i dalje temelj realpolitike, ali je također početak kraja Europske unije u kojoj drmaju Njemačka i Francuska, a ostatak može samo slijepo pratiti njihovu volju. Iako Španjolska nije Grčka, Podemos je zanimljivo slična stranka Sirizi i mogao bi biti veliki konkurent na svim razinama izbornog ciklusa u Španjolskoj.
Podemos na španjolskom jeziku znači 'Možemo' i sličan je sloganu Baracka Obame 'Yes, we can'. Podemos se smatra lijevom strankom, kao i Siriza, iako ima malo toga što ju politološki određuje kao čistu ljevicu. Neke od politika Podemosa imaju svoje izvorište u ljevici, kao što je ideja o proporcionalnom oporezivanju bogatih. Predstavnik Podemosa Pablo Iglesias ne želi da se stranka smješta na lijevi ili desni pol, već je usredotočen na način zadobivanja vlasti. Ovaj populistički slogan ocrtava se u namjeri da stranka privuče glasove konzervativne vladajuće Narodne stranke (PP) i Socijaliste te Ujedinjene ljevice, kao glavnih lijevih stranaka u Španjolskoj.
Pitanje jest da li je Podemos uopće politička stranka u svom uobičajenom obliku. Na službenim mrežnim stranicama Podemos se naziva građanskom inicijativom koja je registrirana kao stranka zbog izbora. Kandidati za Europski parlament izabrani su na otvorenim plenumima, s jednakim brojem muških i ženskih kandidata. Registrirani pobornici Podemosa mogu glasati o pojedinim politikama pokreta. Iglesias je jedan od pet članova Europskog parlamenta iz redova Podemosa, te je službeno politički glasnogovornik, iako djeluje kao predsjednik. Stranka ima oko 400 lokalnih vijeća koje naziva krugovima, te uspješno koristi društvene mreže poput Facebooka i Reddita da bi se približila idealu izravne demokracije.
Podemos želi pregovarati o obvezama španjolskog vraćanja duga te obrnuti politike štednje u zemlji. Također, pokret želi uvesti fiksni iznos za preživljavanje svih građana u nadi da bi se time pobijedilo siromaštvo, a također želi smanjiti dob za umirovljenje na 60 godina. Ako bi Podemos došao na vlast, smanjile bi se kamate na bankarske kredite, a priznala bi se palestinska država. Cijela platforma Podemosa leži na promjenama političke kulture, unošenju transparentnosti i participativne demokracije u svim institucijama. Podemos obećava restrukturiranje španjolskog masovnog duga od 1,16 bilijuna dolara,što je gotovo sto posto BDP-a zemlje, te ga prilagoditi kriterijima socijalne pravde i legitimnosti. Pokušati će kopirati francuski model radnog tjedna od 35 sati, spriječiti tvrtke da stvaraju profite od otpuštanja radnika, povećati poreze na tvrtke koje ostvaruju više od milijarde dolara dobiti, povećati minimalne plaće i prestati s mjerama štednje. Spominje se i kraj španjolske monarhije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.