Pet godina kurdske snage u Afrinu pripremale su obranu, znajući da će prije ili kasnije biti potrebno braniti grad od strane nekog tko će osporiti njihovu kontrolu. Jedino što nisu točno mogli prognozirati tko će to biti - turska vojska, sirijska vojska, ili možda ISIL. U konačnici je to bila turska vojska, a obrana koja se pripremala 5 godina raspala se rano jutros u manje od 5 sati.
Neki će reći da je ovo vrlo čudno. Zašto se kurdski YPG tako naglo povukao i odustao od grada, a ne tako davno, prije svega nekoliko tjedana, tvrdili su kako će Afrin biti "grob" turskoj vojsci? Izjave te vrste nisu čudne, ali jutrošnje prepuštanje grada FSA militantima i turskoj vojsci jest čudno.
Podsjetimo, grad se već nekoliko dana nalazio u okruženju turske vojske, a ovog tjedna prekinut mu je i dotok pitke vode. Možda je to YPG uvjerilo da jednostavno nemaju šanse i da je bolje ne gomilati gubitke u Afrinu jer nove bitke svakako predstoje. No, s druge strane sirijska vojska preživjela je godinama u potpunom okruženju ISIL-ovih terorista u Deir Ezzoru na istoku zemlje, tako da pružanje otpora unatoč okruženju nije nekakva neviđena pojava. Čak i islamistički militanti u Istočnoj Ghouti pokraj samog Damaska odlijevaju već godinama unatoč okruženju.
Kawa kovač je lik iz kurdske mitologije - legenda kaže kako je svojim čekićem u drevna vremena poveo ustanak protiv zlih i nepravednih vladara. Spomenik Kawi nalazio se u centru Afrina, danas ga više nema jer FSA militanti čim su jutros upali u centar grada prvo su se okomili na njega.
No, izvori govore kako se na YPG nisu mogli okomiti ni da su htjeli jer YPG-u navodno od jutros u Afrinu nema ni traga ni glasa. Koliko je takvo povlačenje opravdano? Je li civilno stanovništvo potpuno evakuirano? Jer ako nije, ostavljati ljude bez obrane na milost i nemilost Erdoganovim militantima može se protumačiti kao teški veleizdajnički čin.
No, Hediye Yusuf, jedan od utemeljitelja samoproglašenog Demokratskog federalnog sustava na sjeveru Sirije, rekao je kako su kurdski borci napustili grad kako bi sigurno evakuirali civile i spasili ih od "masakra pro-turskih snaga". Mustafa Bali, bivši glasnogovornik SDF-a, pak ističe kako ovo nije predaja već kako će se otpor nastaviti i dalje kroz jednu "novu faza". Pojedini neslužbeni kurdski izvori sugeriraju također kako je sve ovo zapravo dio plana. O čemu govorimo ovdje, gerilskim napadima? Možda.
S druge strane turski mediji već su počeli objavljivati slike velike količine zaplijenjenog oružja u Afrinu, a ne izgleda kako je YPG ostavio tamo da bi ga "pokupili kasnije".
Erdogan, koji sada komotno može nositi i nadimak "okupator", nahvalio je "herojsku" vojsku te je poručio kako će sve biti poduzeto kako bi se zaštitilo civilno stanovništvo u Afrinu.
Ovo su skupine koje bi navodno trebale "paziti na dobrobit" civila koji su ostali u Afrinu Kada smo već kod zaštite civila, izvori navode kako su turske zračne snage jučer bombardirale bolnicu i ubile tamo barem 15-ak civila.
Erdoganove današnje izjave su potpuno očekivane, no pitanje je tko ih, izuzev njegovih pristaša, može uzeti za ozbiljno. "Spasili smo Afrin od terorista. Ova operacija pokazala je cijelom svijetu da je Turska na strani potlačenih", poručio je turski predsjednik. Tko je tu potlačen? FSA ekstremisti koji nerijetko surađuju i s Al-Qaedom? Je li to nova sirijska klasa potlačenih koju Erdogan sada planira spasiti protjerujući Kurde od svojih granica?
Zapravo, pitanje je gdje su uopće turske granice danas. Do jučer bi sa sigurnošću mogli reći da na ovom pravcu završava koji kilometar južno od Kilisa. Danas se možda Turska već proteže do južne strane Afrina. Naime, Erdogan je već dao do znanja da se Turska neće povući iz Afrina. To pak znači da od danas traje de-facto turska okupacija ovog sirijskog grada, a bit će i de-jure ako se Erdoganu tako prohtje. Gradom se vijore turske i FSA zastave, tako da je već svejedno.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.