U današnjem suvremenom i dinamičnom multipolarnom svijetu više se skoro ne zna tko je čiji partner, a tko čiji protivnik. Politički procesi se odvijaju tolikom brzinom da se savezništva preko noći pretvaraju u sukobe, a konflikti u partnerske i tople odnose. Zna se da prijateljstva u politici ne postoje (osim rijetkih izuzetaka), ali je fleksibilnost u međunarodnim odnosima zapanjujuća. Svakodnevno se događa toliko velik broj važnih događaja da čitatelji internetskih vijesti i gledatelji ispred tv ekrana nemaju vremena predahnuti kako bi si otišli napraviti sendvič jer ako odu propustili su važnu vijest.
Kad je 24. studenog 2015. turski borbeni zrakoplov F-16 srušio ruski zrakoplov Su-24 odnosi između Turske i Rusije pali su na vrlo niske grane. Postali su hladnoratovski, a prijetili su čak izbijanjem otvorenog rata. Stvorila se neizvjesna kriza. Teške riječi su izmijenjene. Obje strane su uvele brojne sankcije i ograničenja. Nekad raskošna suradnja Ankare i Moskve se potpuno okončala. Izgledalo je da će takvo loše stanje potrajati dugi niz godina.
Ipak, preslagivanje geopolitičkih kockica utjecalo je na normalizaciju bilateralnih odnosa. U lipnju ove godine turski predsjednik Recep Erdogan je izrazio žaljenje zbog rušenja ruskog zrakoplova, a uslijedio je telefonski razgovor turskog lidera s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Veze su se polako počele odleđivati, sve se promijenilo nakon neuspjelog puča protiv Erdogana 15. srpnja.
Erdogan je bio izuzetno kritičan radi ravnodušnog držanja Europske unije i Sjedinjenih Država u reakcijama nakon neuspjelog puča, dok je Putin bio jedan od prvih državnika koji je dao potporu turskom predsjedniku. Nakon propale urote širom su se otvorila vrata partnerstvu Ankare i Moskve što se potvrdilo Erdoganovim posjetom Sankt-Peterburgu 9. kolovoza. U procesu pomirenja kazahstanski predsjednik Narsultan Nazarbajev je odigrao važnu ulogu.
Putin i Erdogan opet se 'vole', a do nedavno su jedan prema drugom izražavali 'prezir'. Trenutno su tursko-ruski odnosi u stanju detanta i naglo se poboljšavaju iz dana u dan. Kako je to moguće? Realpolitika je ponekad čudna i zagonetna radi svih događanja iza pozornice koja ostaju skrivena za javnost, ali u slučaju zatopljenja odnosa Ruske Federacije i Republike Turske vidljivi su obostrani interesi i procesi koji guraju dvije zemlje u srdačni partnerski odnos.
Geografija je učinila Tursku i Rusiju tradicionalnim rivalima. Rusija je stacionirana sjeverno od Crnog mora, a Turska južno. Kako bi ostvarile svoje geopolitičke interese obje države su željele i žele ovladati Crnim morem, Kavkazom, Mediteranom i Bliskim istokom. Nekad su to radile oružanim putem, danas to čine kroz širenje svog utjecaja diplomatskim, trgovinskim i drugim sredstvima. Poklapanje interesa u navedenim regijama kao i širi geopolitički odnosi doveli su do rapidnog poboljšanja tursko-ruskih veza.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.