Otpor je neslomljiv: Kako se zemlje Latinske Amerike ponovno ujedinjuju protiv hegemonije Washingtona i zašto će Bidenov summit OAS-a u Los Angelesu okupiti najmanji broj zemalja do sad
Neposredno nakon Drugog svjetskog rata, 1948. stvorena je organizacija OAS odnosno Organizacija američkih država (Organization of American States). Riječ je o međunarodnoj organizaciji koja okuplja zemlje Sjeverne, Srednje i Južne Amerike. Cilj organizacije je, kako se navodi, promovirati solidarnost i suradnju između zemalja članica. Očekivano, vodeća sila ovdje je SAD, a i sjedište organizacije nalazi se u glavnom gradu SAD-a, Washingtonu. OAS danas ima ukupno 34 članice. Drugim riječima, sve zemlje Amerika su ujedno i članice OAS-a, osim jedne - Kube. Naime, Kuba je izbačena, na pritisak SAD-a, nakon Kubanske revolucije 1959. godine.
Od 1994. svakih nekoliko godina održava se i tzv. Summit Amerika (summit zemalja članica OAS-a). Prvi je bio održan u Miamiju, a domaćin je bio Bill Clinton. Četiri godine kasnije summit je održan u Santiagu, glavnom gradu Čilea, zatim u kanadskom Quebec Cityu, meksičkom Monterreyu itd. Ove godine, po prvi put nakon 1994., summit se ponovno održava u SAD-u, ovog puta u Los Angelesu, a domaćin je Joe Biden.
Očekivano, čim je summit u SAD-u automatski je jasno da tri zemlje neće biti pozvane, zemlje koje ne odgovaraju američkoj interpretaciji državnog ustroja. Dakako, to su tri zemlje koje imaju socijalističku vlast - Kuba, Nikaragva i Venezuela. No, ove godine iste bi mogle dobiti saveznika koji je spreman zastupati pravednost Latinske Amerike iako će ga to koštati političkih bodova, u SAD-u svakako, to je meksički ljevičarski predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador.
Obrador je posjetio Kubu 8. i 9. svibnja te je tamo imao samo riječi hvale za prvog kubanskog predsjednika koji nije jedan od braće Castro, Miguela Diaza-Canela (na vlasti od prošle godine). Puno toga značajnog rečeno je za vrijeme dvodnevnog boravka meksičkog predsjednika u Havani. Između ostalog rekao je kako bi se na prostoru zapadne hemisfere trebalo izgraditi ekonomsku zajednicu kakva je dovela do ujedinjenja u Europskoj uniji. Značajno je da je to izjavio baš u Kubi dajući jasno do znanja da Kuba ne može i ne smije biti izuzeta iz takvih planova (koliko god se Washington tome protivio).
Obrador je također američki ekonomski embargo prema Kubi (koji je već desetljećima na snazi) nazvao "genocidnim" te je pohvalio kubanski "otpor" prema američkoj agresiji.
Za vrijeme govora u Havani meksički predsjednik također je poručio: "Postojalo je vrijeme kad je SAD htio posjedovati cijeli kontinent... Bili su tada na vrhuncu anektiranja, odlučivanja tko smije biti neovisan, a tko ne, stvarali su nove države, protektorate, podizali vojne baze i pokretali invazije".
"No, danas, američkim liderima se treba jasno poručiti da je novi odnos između naroda Amerika moguć, a OAS je potrebno zamijeniti s istinskim autonomnim organizmom", istaknuo je.
Očito da je pritom mislio na organizaciju CELAC koja je zapravo konkurencija OAS-u. Kratki podsjetnik - što je CELAC? CELAC, skraćeno za Zajednica zemalja Latinske Amerike i Kariba, je organizacija koja - kao i OAS - uključuje sve zemlje u Amerikama, osim dvije: SAD i Kanadu. Organizacija CELAC je osnovana 3. prosinca 2011. i njena deklaracija je tog dana potpisana u Caracasu, glavnom gradu Venezuele.
Dolazi li meksička potpora prema Kubi kao iznenađenje? Ne, barem ne bi trebala (iako prije Obradora je Meksiko imao cijeli niz desničarskih nacionalistički i politički pro-SAD vlasti). Valja podsjetiti kako je Meksiko 1962. bio jedina zemlja koja se otvoreno usprotivila izbacivanju Kube iz OAS-a.
Obrador je uvjeren da ovo stanje ne može potrajati, baš kao ni američka dominacija u svijetu. "Do 2051. godine Kina će imati dominaciju nad 64.8% svjetskog tržišta, a SAD samo 25%, prema nekim prognozama čak samo 10%. Washington, kojem se ovakva sudbina nikako ne dopada, možda će biti voljan pokušati to spriječiti silom", rekao je Obrador za vrijeme govora u Havani.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.