Iz NATO-a poručuju kako će Ukrajini dostaviti poseban komplet za zaštitu od bilo kakvih kemijskih, bioloških ili nuklearnih napada koje bi, kako tvrde, eventualno mogla izvesti Rusija. Informacija dolazi u trenutku dok NATO sve češće spominje mogućnost takvih napada - glede nuklearnog navodi se kako je to "rat koji se ne može dobiti", ali zato se poprilično spominje eventualni kemijski ili biološki napad. Neki će pak primijetiti kako ova sve veća količina informacija na tu temu dosta podsjeća na neke epizode iz sirijskog rata, primjerice kada je još na vlasti u SAD-u bio predsjednik Barack Obama. Njegova administracija poručila je kako bi kemijski napad za njih bio "crvena linija" - i uskoro se takav napad i dogodio.
U toj epizodi velika eskalacija je izbjegnuta zahvaljujući intenzivnim diplomatskim naporima još uvijek aktualnog ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova i tadašnjeg američkog državnog tajnika Johna Kerrya. Dogovoreno je da će Sirija eliminirati svoj kemijski arsenal, na što je Damask pristao te je to i učinjeno. No, što se tiče samog kemijskog napada na civile u Siriji brojna pitanja ostala su otvorena prije svega zbog znatne količine informacija koje su sugerirale da su napad izveli militanti nastojeći optužiti sirijsku vojsku.
Nakon početka rata u Ukrajini mnogi će bez previše razmišljanja otpisati sve ruske izvore informacija koji datiraju iz tog vremena (Rusija je tvrdila da je napad vjerojatno operacija pod lažnom zastavom), ali to ne mijenja činjenice koje su se dogodile na terenu jer izvora je poprilično i mimo Rusije. Ključan doprinos razjašnjavanju tadašnje situacije dao je nagrađivani novinar Seymour M. Hersh u svom istraživanju iz 2014. godine gdje iznosi niz informacija koje sugeriraju da su militanti izveli (ili su u najmanju ruku imali namjeru izvesti) kemijski napad u Siriji.
U retrospektivi napetosti oko Sirije - koje su tada bile iznimno velike te je postojala opasnost od direktnog konflikta između američke i ruske vojske - danas nam mogu izgledati kao nešto puno bezopasnije po sigurnost svijeta imajući u vidu sve opasnosti koje prijete od aktualnog rata u Ukrajini. No, ta epizoda s kemijskim napadom i cijeli narativ oko nje mogla bi danas poslužiti kao važna pouka.
Kemijski napad dogodio se na samom vrhuncu medijske "buke" koja je sugerirala da će se takav napad gotovo sigurno dogoditi - polazeći od argumenta koji to nije, da Assad jednostavno želi "ubijati svoj narod".
Ali priča koja se pokušavala zalijepiti Assadu od početka nije imala smisla. Sirijska vojska je napredovala i borila se za oslobađanje svoje zemlje. A ruska strana danas? E tu je situacija već drugačija. Rusija sigurno ne vodi časni obrambeni rat kakvog je vodila sirijska arapska vojska (iako bi ona sama bez ruske pomoći imala daleko teži posao), a i ne može se reći da napreduje. Samim time teorija da bi takvo oružje od strane Rusije moglo biti upotrebljeno nije nemoguća. Problem pak predstavlja i činjenica da čak ni najbolji vojni stručnjaci (koji su spremni to priznati) ne znaju kakva je točno danas situacija u Ukrajini. Izvore imamo gotovo isključivo samo s jedne strane, ukrajinske, dok se Rusija odlučila za šutnju (i promociju rata domaćoj publici).
Što se tiče mogućeg napada kemijskim ili biološkim oružjem ne postoji čvrsta osnova na temelju koje bismo mogli reći da ćemo sada gledati reprizu sirijskog narativa u Ukrajini, ali neke stvari se ipak neugodno podudaraju.
Pretpostavimo da do kemijskog/biološkog napada ipak dođe. Kakva bi bila reakcija? Isti bi, za početak, poslužio za uklanjanje svih preostalih kočnica koje se tiču potpune izolacije Rusije u ekonomskom smislu. Do sada su sankcije i drugi potezi već stvorili veliki jaz između Rusije i ostatka Europe, jaz kojeg možda ni desetljeća neće prevladati, ali za one koji argumentiraju da je potrebno potpuno udaljiti Rusije od Europe to još uvijek nije završen posao.
Kao što i znamo, ruski plin i ruska nafta i dalje slobodno teku prema Europi. Energenti su zadnja linija otpora unutar Europe prema planovima potpunog razdvajanja s Rusijom. No, uz veliki povod dolaze i velika očekivanja, a uporaba bilo kakve vrste oružja za masovno uništenje može se tako kvalificirati.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.