Matija Šerić / Matteo Ristić
U proljeće 1945. Drugi svjetski rat je ulazio u svoju završnu fazu. Dok su s istoka sovjetske divizije prodirale prema Berlinu, zapadni Saveznici su osvajali zapadni dio nacističke Njemačke. Bilo je evidentno da se rat u Europi bližio svome kraju, dok se to nije moglo ustvrditi za rat na Pacifiku gdje je Japan pružao žestok otpor.
Kako se rat približavao kraju, Velika Britanija je postajala sve više zabrinuta da će nakon rata Sovjetski Savez predstavljati ozbiljnu prijetnju interesima Zapada i ostatku svijeta. Iz tog razloga, dok su njemačke divizije pružale svoj očajnički otpor Crvenoj armiji u Berlinu, Winston Churchill je naredio izradu tajne vojne analize eventualnog sukoba zapadnih Saveznika sa Sovjetskim Savezom.
Tajni dokument, koji je dobio ime 'Operacija Nezamislivo' se sastojao od dvije verzije. Prvi dio je bio scenarij vojne ofenzive na Sovjetski Savez 1.srpnja 1945. od strane američkih i britanskih divizija uz pomoć 100 tisuća bivših njemačkih vojnika iz Wehrmachta i Waffen-SS, poljskih snaga te diverzantskih grupa i pokreta otpora u istočnoj Europi. Druga verzija 'Operacije Nezamislivo' je bila obrambeni scenarij, odnosno napad Sovjetskog Saveza na Zapadnu Europu i mogućnost obrane kao i izbijanje jednog novog, dugotrajnog totalnog rata.
Zbog niza političkih i vojnih faktora, kao i velikog rizika kojeg je nosila, 'Operacija Nezamislivo' je na kraju odbačena kao nerealna, ali u narednim godinama, kako se Hladni rat sve više zaoštravao, postala je predmet revizija i scenarij koji se sve više uzimao u obzir.
Uzevši u obzir političke dinamike, vojne mape, poziciju i brojnost trupa na terenu, te geopolitičke i strateške faktore ovaj članak ima za cilj napraviti vojnu analizu dva moguća scenarija 'Operacije Nezamislivo'.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.