Približava se sredina 2023. godine. Rat u Ukrajini traje već više od 14 mjeseci, a čini se da mu nitko ne prognozira skorašnji kroj. Čak i oni optimistični vide moguće pregovore tek za "godinu ili dvije". Ako pak to bude slučaj u međuvremenu, dok rat u Ukrajini bude i dalje trajao, puno toga će se promijeniti. Najveća potencijalna promjena mogla bi uslijediti krajem iduće godine u SAD-u. Naime, 2024. je u Americi izborna godina, a kampanje su već uvelike započele.
Na republikanskoj strani svakako postoje kritičari zaokreta prema trumpizmu, ali i oni su svjesni da zapravo ništa mimo takvog rigidnijeg pristupa ne može ostvariti dobar rezultat kod glasača. Neki bi ipak pod svaku cijenu htjeli izbjeći povratak Trumpa pa tako guraju "skoro pa Trumpa", Rona DeSantisa, guvernera savezne države Florida. No, ako je suditi prema anketama koje u ovo vrijeme već mogu dosta reći, glasači jednostavno ne žele DeSantis. Što će im "nešto kao Trump" ako mogu ponovno birati samog Trumpa?
Ovih dana neki u američkim medijima ističu kako problem po Trumpa predstavljaju sudski procesi koji se vode protiv njega. Možda, ukoliko mu neki od tih procesa zabrani kandidaturu, ali što se tiče njegovih pristaša ti procesi ne umanjuju njegovu im privlačnost, štoviše, sad ga ponovno vide kao "žrtvu establišmenta" te su spremni gorljivo ga podržati.
Eventualni povratak Trumpa na vlast bio je vrhunac američke interne političke drame koja traje već godinama te je potaknuta nezaustavljivom polarizacijom društva. No, iako bi to značilo da će stabilnost SAD-a biti dodatno narušena, potencijalni reizbor Trumpa imao bi velike posljedice po međunarodna zbivanja. Promjena vlasti u SAD-u gotovo uvijek dovodi do znatnih globalnih promjena, rijetko u vidu smirivanja napetosti.
Zapravo, koliko god se o Trumpu pisalo kao "opasnom predsjedniku", činjenica je da za vrijeme njegovog mandata nije pokrenut niti jedan novi rat. Povratkom demokrata na vlast relativno brzo je izbio rat u Ukrajini. Jasno, rat u Ukrajini nije pokrenula Amerika već Rusija koja je izvršila invaziju na Ukrajinu, ali nemoguće je zanemariti američku ulogu u cijeloj priči. Napetosti na istoku Europe su eskalirale neposredno nakon dolaska Joea Bidena na vlast jer je Moskvi bilo jasno da će on potencirati ukrajinsko NATO članstvo. U jesen 2021. ruske vlasti direktno su zatražile od SAD-a da se distancira od takve ideje, odnosno da Rusiji daju sigurnosne garancije da Ukrajina neće postati dio NATO vojnog bloka. Kada je Washington vrlo eksplicitno poručio Moskvi da takve garancije neće dati bilo je jasno da se bliži rat...
Bi li taj rat izbio da je kojim slučajem Trump ostao na vlasti? Možda i bi. Ne treba imati zabune, Trump nije bio pacifist, prije će biti da jednostavno nije stigao pokrenuti novi rat (jer da je imao još vremena velike su vjerojatnosti da bi izbio rat s Iranom). Ipak, njegov ratni "rezultat" jest takav kakav jest i jedan je od rijetkih američkih predsjednika koji nije pokrenuo novi rat.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.