Od Blackwatera do Wagnera: Kako rat u Ukrajini postaje najveća arena plaćeničkih vojski i inkubator za stvaranje novih
Koncept "privatne vojske" - točnijim nazivom: plaćeničke vojske - popularizirali su Amerikanci, naročito za vrijeme dugogodišnjeg Rata u Iraku gdje su se istaknule notorne plaćeničke snage iz skupine Blackwater. Ideja "profesionanih vojnika" brzo se raspala kada je Blackwater 2007. optužen za masakr iračkih civila na bagdadskom trgu Nisour. Četvero pripadnika Blackwatera je osuđeno, no u naročito sramotnom činu 22. prosinca 2020. tadašnji američki predsjednik Donald Trump, već poražen na izborima, pomilovao ih je i pustio na slobodu.
Blackwater je zatim, kao i svaki drugi biznis kad upadne u "poslovne skandale", jednostavno promijenio ime pa se tako danas službeno zovu "Academi" - iako ih mnogi i dalje znaju i referiraju njihovim originalnim notornim imenom.
No, nije bilo za očekivati da će jedna sila koristiti se takvom "strategijom", a da će druge takav koncept preskočiti, bez obzira koliko je riječ o zlokobnoj priči koja je zapravo osmišljena kako bi se izbjegle optužbe za ratne zločine, kršenje ljudskih prava i sl.
Zemlje koje koriste plaćeničke "privatne" vojske mogu iste slati u razne ratne zone bez da zapravo išta prijavljuju. O tome ne mora znati ni Kongres ni Duma, ni javnost, ni politička oporba, a ako se dogodi - odnosno ako se pročuje - nešto što nije trebalo, jednostavno se sankcioniraju navodni počinitelji (čak ne ni organizacija), a ponekad ni to ne dovodi čak ni do minimalne pravde (kao što je bio slučaj kod američkog Blackwatera gdje je Trump krivce jednostavno pustio na slobodu, skoro pa kao heroje!).
Blackwater ima daleko duži staž od bilo čega sličnog što bi eventualno smislili američki rivali. Organizacija je osnovana još 1997. godine. Osnivač je Erik Dean Prince, američki biznismen, bivši časnik US Navy SEAL-a. Bio je izvršni direktor i predsjednik Blackwatera do 2009. kad prodaje kompaniju skupini ulagača 2010. Prince je također na čelu privatne investicijske tvrtke Frontier Resource Group te je bio predsjednik Frontier Services Group, koja kotira na burzi u Hong Kongu, do 2021. Inače je sin inženjera i biznismena Edgara Princea, te brat bivše američke ministrice obrazovanja Betsy DeVos.
Znači da je cijela organizacija osmišljena i vođena od strane jednog čovjeka? Jako teško. Kako smo i rekli, ove organizacije su samo formalno "privatne", u stvarnosti iza njih najčešće, vjerojatno ekskluzivno, stoji država, točnije - "duboka država". U slučaju Blackwatera kasnije je otkriveno da je Prince bio dio tima američke CIA-e, tima koji je bio angažiran na ciljanom ubijanju navodnih terorista. Kako se to uopće saznalo? Sam Prince tvrdi da je kongresno vijeće za obavještajna pitanja namjerno "procurilo" tu informaciju do medija. Nadalje, Prince ističe kako je uvjeren da ga je raskrinkao bivši šef CIA-e, Leon Panetta, nakon što je spomenuta operacija ugašena 2009. Ali zašto bi to učinio? Tko zna, možda da se dio CIA-inog "prljavog rublja" svali na Blackwater?
Tu su uvijek prisutne razne zakulisne igre koja možda nisu toliko ni bitne za kontekst današnje priče, no valja znati da ih svakako ima. Svakako, nemoguće je isključiti i demokratsko-republikansku dinamiku u SAD-u, a promjene vlasti mogu svakako imati utjecaja na to kako će se postupati prema skupinama kao što je Blackwater. Primjerice, teško je očekivati da bi Demokrati, naročito tako javno, osuđene ubojice i plaćenike puštali na slobodu, ali za Trumpa to nije bio nikakav problem!
Prince tvrdi da je za vrijeme ratova u Jugoslaviji 90-ih godina shvatio da postoji potreba za privatne vojske u svrhu specijalnih operacija. To je možda točno, možda i nije, jer nikad sa sigurnošću ne možemo znati jesu li privatne vojske uistinu "privatni poduhvati" ili su tek "zla djeca" duboke države.
U svakom slučaju, američki proces vrlo je sličan ruskom iako tamo notorni pandan Blackwateru stupa na scenu dosta kasnije, negdje tek 2014. godine (kad se zakuhala situacija oko Ukrajine). Inicijalno opskurna skupina koja se rijetko spominje danas je svojim imenom svima poznata - Wagner grupa je ruska plaćenička vojska, privatna vojska, pod kontrolom Jevgenija Prigožina, čovjeka koji nosi nadimak "Putinov kuhar" (jer se prije bavio organizacijom cateringa!).
Slično kao i Blackwater, Wagner se počinje pojavljivati na stranim ratištima. Danas su najprisutniji u Ukrajini, očekivano, no djelovali su i na brojnim drugim mjestima, intenzivno u Siriji te po više afričkih zemalja (desetak zemalja - Libija, Burkina Faso, Mali, Srednjoafrička Republika...), a može ih se pronaći i na specijalnim zadacima u Venezueli.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.