Kako ekskluzivno saznaje novinska agencija Reuters, pozivajući se na informacije neimenovanih američkih dužnosnika, predsjednik Barack Obama i njegovi najviši savjetnici za vanjsku politiku danas će održati sastanak na kojem će razmotriti "vojne i druge opcije u Siriji". Vijest dolazi u trenutku kada izvori s terena ističu kako ruske i sirijske zračne snage nastavljaju sa žestokim napadima na položaje militanata u istočnom Aleppu - drugim riječima, istočni Aleppo bi uskoro mogao pasti, a već u narednim danima ćemo saznati hoće li SAD to dopustiti, odnosno hoće li se u ovoj završnici bitke za najveći sirijski grad, koja traje još od ljeta 2012. godine, odlučiti za nekakav radikalan potez.
Spomenimo pritom kako se ruska vojska već neko vrijeme sprema za moguću eskalaciju, odnosno početak američkog bombardiranja sirijskih vojnih položaja. Postoji određena vjerojatnost da bi Rusija pritom mogla uzvratiti - jer tvrde da se na tim položajima nalaze i njihovi vojnici - a po tom pitanju već su na prostoru Sirije rasporedili svoje napredne protuzračne sustave S-300 i S-400.
Neki od Obaminih savjetnika tvrde kako SAD sada mora djelovati silom ili će izgubiti sav utjecaj u Siriji. Jedan dio tih savjetnika zagovara direktne američke udare na sirijske vojne baze, radare, skladišta oružja i protuzračne sustave.
No, pojedini dužnosnici ističu kako nije za očekivati da će Obama prihvatiti takve planove. Umjesto toga može se očekivati da će dati zeleno svjetlo za dostavu naprednijeg oružja islamističkim militantima na terenu, mada vjerojatno ne protuzračno oružje jer - kako ističu američki dužnosnici - isto bi se kasnije moglo upotrijebiti protiv Zapadnih putničkih zrakoplova.
Dakako, ironična je činjenica da SAD ne želi dati takvo oružje militantima u Siriji jer na taj način zapravo priznaju kako ih se boje, odnosno da su u najmanju ruku nepredvidljivi. Zašto ih onda i dalje podupiru? Odgovor je vrlo jednostavan - zbog činjenice da se u Siriji već neko vrijeme vodi "rat putem posrednika" između SAD-a i Rusije, a zna se tko je kome saveznik na terenu.
Za pretpostaviti je da Obama i nije baš sretan zbog te činjenice, a unatoč njegovim dosadašnjim propustima, kojih je nemalo, u ovoj situaciji učinio bi pozitivnu stvar ukoliko ne eskalira postojeće stanje do najgoreg scenarija: sukoba između Rusije i SAD-a.
Pretpostavimo da SAD ipak neće krenuti u vojnu ofenzivu protiv sirijske vojske. Alternativa im je dodatno naoružavanje militanata na terenu. Takav potez će produžiti sukobe, bez sumnje, no teško da može utjecati do te mjere da militanti sada preokrenu stvar u svoju korist, mada treba istaknuti da ni sirijska vojska nije u puno boljem stanju. Ovo se zapravo pretvorilo u rat izdržljivosti, a Rusija i SAD će očigledno ratovati sve do posljednjeg Sirijca (mada dobar dio militanata zapravo i nisu Sirijci, činjenica koja se često zaboravlja).
Što će se desiti ako istočni Aleppo padne? Kako su i sami američki dužnosnici ustvrdili - SAD će izgubiti utjecaj u Siriji jer militanti će taj čin vidjeti kao čin američke konačne izdaje. Rusija se pak nada da se to sada mora desiti jer vjeruju kako SAD, naročito u trenutku dok jedna administracija nastoji privesti što mirnije svoj posao kraju, neće riskirati direktan sukob.
Znači li to da bi rat u Siriji bio završen nakon pada istočnog Aleppa? Za sirijski narod bilo bi to veliko olakšanje, ali nažalost takav scenarij ne može se očekivati.
Ovo je niz pitanja koja bi ostala aktivna i nakon oslobođenja cijelog Aleppa:
1) Pitanje militanata na drugim mjestima (Idlib itd.)
2) Pitanje prisutnosti turske vojske koja je doslovno okupirala dijelove sjeverne Sirije
3) Pitanje kurdskih boraca
4) Pitanje ISIL-a
5) Pitanje prisutnosti američkih vojnika i njihovih saveznika u zraku i na terenu (poznato je da SAD ima već nekoliko manjih baza na istoku Sirije).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.