Vijeće sigurnosti jedan je od šest glavnih organa Ujedinjenih naroda, ali po mnogočemu i najvažniji. Naime, Vijeće sigurnosti ima deklarirani cilj "održavati međunarodni mir i sigurnost", što bi značilo da VS čuva mir na planeti, ali to nije sve - VS je također zadužen za primanje novih članica u UN te svaka promjena Povelje UN-a mora biti odobrena upravo od VS-a.
Formiranje međunarodnih mirovnih misija, uvođenje sankcija, odobrenje uporabe vojske protiv neke od članica... sve su to ovlasti UNVS-a. Nadalje, izuzetno bitno je istaknuti kako jedino UNVS može donositi rezolucije koje su "obvezujuće". Drugim riječima, to znači da sve druge rezolucije, recimo rezolucije Generalne skupštine UN-a (u kojoj sudjeluju sve UN članice), izgledaju gotovo samo simbolične u usporedbi s onima koje donosi UNVS.
Ako UNVS odluči da bi neku državu trebalo vojno napasti zbog ovog ili onog razloga, napad može krenuti već istog dana te ima navodni "legitimitet" krovne svjetske organizacije. Ako pak takvu odluku nekim slučajem donose Generalna skupština - nikom ništa, jer njihova rezolucija nije "obvezujuća".
Kao i sam UN, Vijeće sigurnosti formirano je nakon završetka Drugog svjetskog rata kako bi adresiralo propalu Ligu naroda koja, očigledno, nije uspjela održati mir u svijetu.
Tko se nalazi u UN Vijeću sigurnosti? 15 je članica, no od njih 15 zapravo bitne su samo 5 - riječ je o "stalnim članicama" dok se drugih 10 rotira svake 2 godine među zemljama UN-a. Pet stalnih članica su velike sile, pobjednice u Drugom svjetskom ratu: Britanija, Francuska, SAD, SSSR (danas Rusija) i Kina.
No, ono što svaku od ovih 5 stalnih članica čini uistinu moćnom je činjenica da svaka od njih - za razliku od ostalih 10 rotirajućih - ima pravo veta. Drugim riječima, sasvim je nebitno ako se ostalih 14 članica oko nečeg složi, dovoljno je da jedna stalna članica uloži veto i rezolucija ne može proći.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.