Nakon više od jednog desetljeća pregovora o iranskom nukleranom programu u utorak 14. srpnja skupina P5+1 (SAD, Velika Britanija, Rusija, Francuska, Kina i Njemačka, uz posredovanje Europske unije) i Islamska republika Iran sklopili su povijesni dogovor koji će izmijeniti sliku Bliskog istoka. Dva tjedna dulje od roka koji je bio zadan, delegacije zemalja su se nalazile u hotelu Palais Coburg u austrijskoj prijestolnici Beču, kako bi radili na preostalim tehničkim i političkim pitanjima.
Dogovor pod imenom Zajednički sveobuhvatni akcijski plan će biti predstavljen Vijeću sigurnosti UN-a, koje će prihvatiti rezoluciju u idućih sedam do deset dana i time potvrditi službeno dokument. Temeljeno na dogovoru, svjetske sile priznaju iranski civilni nuklearni program i priznaju iransko pravo da završi svoj nuklearni ciklus. Sankcije Vijeća sigurnosti UN-a protiv Irana, uključujući sve ekonomske i financijske zabrane, biti će odmah ukinute, prema međusobno dogovorenom okviru kroz novu UN-ovu rezoluciju.
Niti jedno iransko nuklearno postrojenje neće biti rastavljeno ili zaustavljeno. Nuklearna istraživanja i razvoj djelovanja na svim tipovima centrifuga, uključujući napredne IR-6 i IR-8 strojeve će se nastaviti. Ekonomska i financijska ograničenja vezana za nuklearna pitanja koje su postavili SAD i EU, a koje su naštetile iranskom bankarstvu, financijama, naftnoj i plinskoj industriji, petrokemiji, trgovini, osiguranju i transportu će biti odmah ukinute s početkom implementacije dogovora.
Embargo na oružje protiv Irana proglasiti će se ništavnim i zamijeniti određenim ograničenjima koja će sama biti ukinuta nakon pet godina. Osim toga, Iran će primiti milijarde dolara koji stoje zamrznuti u stranim bankama. Osamsto fizičkih i pravnih osoba, među njima Središnja banka Irana i Nacionalna iranska naftna kompanija, biti će skinuti s popisa sankcija.
Tijekom razgovora posljednjeg dana, šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Yukiya Amano najavio je da je UN napravio plan za Iran koji uključuje mogućnost posjeta međunarodnih inspektora u nuklearna postrojenja iranske vojske. Iran kategorično odbacuje bilo kakav dogovor u tom smislu.
Iran je veliki pobjednik ovih pregovora. Zemlja je izdržala godine i godine sankcija koje su uobličile svakidašnji život u Iranu. Manjak bilo kakvog uvoza tehnologije uzrokovao je upotrebu amortiziranih strojeva, značajno zagađivanje zraka i okoliša, ali i velik uspon domaće znanosti. Uslijed prijekih potreba, Iranci su gradili tehnološke parkove u kojima su se izdigli u znanstvenog diva Azije. Čvrsti stav i volja za borbom protiv svjetskih sila su se isplatili. Najzad je i Vijeće sigurnosti shvatilo da niti jedan plan, niti jedna aktivnost, niti jedan ishod političkih procesa na Bliskom istoku ne može završiti bez Irana u vodećoj ulozi.
Svjetski i iranski diplomati su izjavili u Beču da se svijet ne mora bojati Irana koji je u potrazi za nuklearnim oružjem, ali su također istaknuli da bi uspješni nuklearni pregovori mogli otvoriti novo poglavlje u odnosima između Irana i međunarodne zajednice nakon desetljeća neprijateljstva i nepovjerenja. Čelnica vanjske i sigurnosne politike EU-a Federica Mogherini izjavila je na tiskovnoj konferenciji da je skupina izvršila ono što se svijet nadao – zajedničku obvezu prema miru i zajedništvo u stvaranju sigurnijeg svijeta.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.