Merkel je osvojila zadnje njemačke parlamentarne izbore, ali je poprilično potonula u broju glasova. Na prethodnim izborima, 2013. godine, njen konzervativni CDU/CSU blok osvojio je 41,5% da bi ove godine pao na 32,9%. Dobar dio tih glasova ugrabio je relativno novi ambiciozni akter na njemačkoj političkoj sceni - desničarska stranka Alternativa za Njemačku (AfD) koja je skočila s 4,7% na 12,6%, a to je otprilike oko 8% rasta, točno koliki je i pad kancelarke Merkel (opširnije o temi: AfD - cijela priča: O velikom povratku njemačke desnice i stvaranju istočnog bastiona).
Zašto se pad CDU/CSU-a događa paralelno s rastom AfD-a? Stvar je jednostavna - AfD je stvoren uvelike od strane ljudi koji su pobjegli iz vladajućeg konzervativnog bloka koji im očito više i nije baš dovoljno konzervativan, naročito nakon što je Angela Merkel implementirala politiku "otvorenih vrata" prema imigrantima i izbjeglicama s prostora Bliskog istoka, sjeverne Afrike i šire.
Moglo se očekivati da će takvim potezom Merkel privući glasove onih koji se slažu s tom njenom politikom, no to se zapravo nije dogodilo. Možda i zbog činjenice da je mnogim Nijemcima jasna dinamika migrantskog vala koji se stvara kada njemačke vlasti kažu "dođite", a nestaje kada kažu "popunjeno".
Merkel se odlučila na politički rizik nastojeći sebe prikazati heroinom progonjenih i ugroženih, no to nije ništa doli politički PR spin. Jedini razlog zašto je Njemačka ovog puta širom otvorila vrata je stanje na njenom tržištu rada i plan osiguravanja za budućnost kroz integraciju izbjeglica, po mogućnosti bolje obrazovanih izbjeglica (opširnije o temi: Gigantski projekt u Europi: Hoće li migranti zaista stvoriti novo veliko njemačko ekonomsko čudo?).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.