Pet dana sukoba između prosvjednika i sigurnosnih snaga u drugoj polovici srpnja pokazuje koliko je Kašmir još uvijek napeto područje. U akciji indijskih snaga ubijen je Burhan Wani, predstavnik nove generacije kašmirskih pobunjenika protiv indijske vlasti u regiji. On je predvodio malu skupinu od kojih stotinjak militanata. Ipak i ta je brojka gotovo četiri puta veća od one iz 2011., pa je indijska obavještajna služba krenula u akciju protiv regrutiranja Kašmiraca u militantne skupine. Nakon što je Wani ubijen regija je skočila na noge. U pet dana je ubijeno 36 osoba, a 1500 ljudi je ranjeno, sve redom mladići između 16 i 26 godina. Radi se o najvećem ustanku od razdoblja između 2008. i 2010., kada je u sukobima sa sigurnosnim snagama poginulo preko 200 civila.
Kašmir na kartiBurhan Wani je zapovjednik militantne organizacije Hizbul Mujahidin, lokalni 22-godišnjak koji je uzeo oružje jer su ga indijske vojne snage zlostavljale i vrijeđale otkako je bio mali dječak. Hizbul Mujahidin (u prijevodu Stranka Božjih ratnika) osnovao je Muhammad Ahsan Dar u rujnu 1989. kao kašmirsku separatističku skupinu. Na listi je terorističkih organizacija u Indiji, Europskoj uniji i SAD-u, te se smatra najvećom nezavisnom vojnom skupinom u Kašmiru. Prema nekim mišljenjima autor, poput Eamona Murphyja, pakistanska obavještajna agencija je pružila obučavanje i financirala ovu organizaciju, ali to nije potvrđeno u samoj Indiji.
Većina Kašmiraca smatrala je Burhana ikonom mladeži koja traži pravdu i slobodu od indijske okupacije, odnosno od odluke od 27. listopada 1947. kada je država Džamu i Kašmir postala dijelom Indije. Iako je bilo ustanaka protiv te odluke i prije, od 1989. započeo je oružani pokret protiv Indije kao borba za pravo na samoodređenje. Indija smatra da se radi isključivo o pakistanskom projektu, te da se indijsko-pakistanski rat nastavlja desetljećima u Kašmiru. Posljedica su oko stotinu tisuća ubijenih, gubitak nekretnina u vrijednosti milijarda i milijarda dolara, te nepoštivanje ljudskih prava u Kašmiru. Kolateralna žrtva je strašna: Kašmir je danas pun bespomoćnih udovica, siročadi, nasilja, zlostavljanja i drakonskih zakona.
Mnogi komentatori smatraju da su sigurnosne snage koristile pretjeranu silu kako bi kontrolirali masu prosvjednika. Policija i vojska tvrde da su otvorili vatru tek kada su se suočili s opasnim provokacijama. Stanje je tako vraćeno u vrijeme velikih napetosti. Nije to ni čudno, s obzirom da se s građanskim ustancima u Kašmiru suočava vojska, paramilitarne organizacije i pogranična vojska, koji nikako nisu obučeni da se suočavaju sa civilima. Sama policija tradicionalno nema puno povjerenja u Indiji i Kašmiru, jer se temelji na 155 godina starom kolonijalnom zakonu koji se nije posebno promijenio od tada. Zbog toga je Kašmir jedna od najmilitariziranijih regija u svijetu.
Među ranjenima ima mnogo ozbiljnih ozljeda oka i posljedica suzavca. Kašmirska vlada, koju čini koalicija regionalne Narodne demokratske stranke i indijske vladajuće Bharatiya Janata (BJP), obećava da će provesti istragu i kazniti policajce i pripadnike sigurnosnih snaga koji su koristili previše sile protiv građana. Nitko u Kašmiru ne smatra da će se to realno i dogoditi. Zapravo, vlasti su zatvorile neovisne kašmirske novine Rising Kashmir, te je policija ušla u njihove prostorije. Razlog je bilo uvjerenje da novine potiču na nasilje. Kasnije je zabrana izlaska novina skinuta.
U nekoliko vrućih dana u srpnju, Kašmir je doživio svoju nekadašnju svakodnevicu - rutinska ubojstva, otpor mladeži, duboki bijes i pesimističko uvjerenje u sustav, bespomoćnosti vlade i političkih institucija. Na ulice su izašli mladi koji traže slobodu od Indije. Indijski odgovor je većinom reakcionarni, s korištenjem nasilja i uvođenjem prijekih sudova. Za razliku od oprezne političke retorike prije jednog desetljeća, Pakistan je otvoreno podržao prosvjede, pa je čak i premijer Nawaz Sharif dao izjavu o legitimnom ustanku naroda, a posebice mlade generacije koje su izgubile strah od vlasti i koje se otvoreno suprotstavljaju nasilnim državnim snagama. Nasilje je tako postala kašmirska stvarnost i politički problem koji se desetljećima pokušava razriješiti kroz UN-ove rezolucije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.