Nebo iznad Montane i osjetljivi američki vojni objekti pod njim: Je li cilj kineskog balona samo "obići" zanimljive im lokacije, radare i raketne silose, ili usput mijenjati i geopolitičke postavke?
Vijest o američkoj špijunaži najčešće više ni nije vijest, osim ako je riječ o nekakvoj zaista velikoj operaciji koja se tiče cijelog kontinenta ili šire, nešto kao što su bila otkrića iz Snowdenovih dokumenata, ali od toga je prošlo već deset godina. No, ako netko pak pokuša špijunirati SAD to je već vijest koja zaokuplja znatno veću pažnju, a već dugo se nije dogodilo da taj pokušaj biva tako direktan, fizički i primjetan kao što je - po svemu sudeći - kineski špijunski balon koji se pojavio nad američkim nebom!
Dakako, objava Pentagona da upravo prate kineski špijunski balon koji putuje preko američkog kopna je vijest koja odmah poteže i brojna pitanja. Što taj balon točno radi? Zašto ga Amerikanci nisu odmah srušili i prije nego je ušao duboko u njihov zračni prostor? Kakve će biti političke posljedice? I zar se špijunaža danas ne vrši primarno satelitima?
Krenimo redom.
Američki dužnosnici tvrde da je balon po prvi put uočen jučer i to iznad američke savezne države Montana. Također navode kako taj balon prelazi potencijalno preko cijelog niza "vrlo osjetljivih lokacija" te da se stoga poduzimaju koraci "protiv stranog prikupljanja obavještajnih podataka".
Mnogi se u medijima od jutra pitaju zašto bi Kinezi poslali balon - i to poprilično velik balon - umjesto da "snimaju" američke položaje i zanimljive im lokacije satelitima?
No, ovo zapravo i nije prvi put da se kineski baloni pojavljuju na američkom nebu. Zašto je onda ovaj put Pentagon uznemireniji no inače? Zato jer je ovaj balon, kako navode izvori, drugačiji od prethodnih. U kojem smislu? "Ponaša se" drugačije. Između ostalog dulje se zadržava na određenim lokacijama.
"Čini se da ostaje duže vrijeme, ovaj put je uporniji nego u prethodnim slučajevima. To bi bio jedan faktor razlike", rekao je neimenovani američki dužnosnik u razgovoru za CNN.
Baloni se dakako koriste za špijunažu već jako dugo vremena, još od ranih dana Hladnog rata. SAD je od onda koristio na stotine špijunskih balona kako bi nadzirali svoje suparnike tako da im ova taktika nipošto nije strana.
Jasno, razvojem satelita i tehnologije kojom se druge zemlje može špijunirati iz svemira, špijunski baloni postajali su sve manje viđani na nebu. Ipak, ovo očito nije kraj "balonskog špijuniranja", kao što nam aktualni slučaj i potvrđuje.
Naime, tehnologija se razvija i na način da postaje sve manja, a to znači da se u jedan takav balon može smjestiti sve više špijunske opreme te u konačnici baloni ponovo postaju, ako već ne skriveniji, onda svakako isplativiji (od lansiranja satelita s novom špijunskom opremom u svemir).
Ali zar nisu baloni poprilično nepraktični zbog činjenice da ih se lako može uočiti? To baš i nije tako. Stručnjak za sigurnost pri institutu American Enterprise, Blake Herzinger, pojasnio je da unatoč tome što su baloni često spori to ne znači da ih se lako može uočiti.
"Oni imaju vrlo nisku uočljivost te nisku do čak nultu emisiju, zbog toga ih je teško uočiti s tradicionalnom tehnologijom za nadzor. Nadalje, baloni mogu neke stvari koje sateliti ne mogu. Svemirski sustavi su dobri, ali predvidljivi u svojoj orbitalnoj dinamici. Prednost balona je da se njima može upravljati pomoću ugrađenih računala kako bi se iskoristila prednost vjetra i da se mogu dizati i spuštati do određenog stupnja. To znači da mogu lebdjeti u ograničenoj mjeri. Satelit ne može ostati na jednom mjestu i potrebno ih je puno da prijeđu područje od interesa kako bi se održao trajni nadzor", rekao je Herzinger.
U ovom konkretnom slučaju, što je kineski balon špijunirao? Za pretpostaviti je da je prikupljao informacije o američkim komunikacijskim sustavima i radarima.
Umirovljeni pukovnik iz američkih zračnih snaga, Cedric Leighton, dao je svoju opservaciju: "Mogli bi prikupljati obavještajne podatke o našim signalima, drugim riječima, gledaju naš promet mobitela, naš radijski promet. Obavještajni podaci prikupljeni balonom mogli bi se slati u stvarnom vremenu putem satelitske veze natrag u Kinu".
Analitičari su također primijetili da su Montana i obližnje savezne države dom američkim silosima za interkontinentalne balističke rakete i bazama strateških bombardera.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.