Nakon strašnih rogova dolaze još i strašnije šape: Što je to medvjeđe tržište, koliko će trajati i što ako bude najduže ikad?
Sigurno ste već čuli za termin "medvjeđe tržište", a ovih dana možda i češće no inače. Što je to? Zašto se tako naziva? Je li to dobro ili loše? Koliko će trajati? Kako nastaje? Na sva ta pitanja danas ćemo dati što konkretnije odgovore.
Dvije životinje se često spominju u kontekstu tržišta, medvjed i bik. Kad kažemo da se nalazimo u "medvjeđem tržištu" to zapravo znači da cijene padaju, ne samo jedan dan, već neko vrijeme. Cijene čega? Očito ne osnovnih potrepština, nažalost - ovdje govorimo primarno o cijenama, odnosno vrijednostima investicija kao što su dionice, obveznice, ali i nekretnine, do nekih egzotičnijih primjera kao što su kriptovalute ili pak (maksimalno egzotično!) NFT digitalna imovina.
S druge strane, ako vrijednost raste već neko vrijeme onda to nazivamo "bikovsko tržište".
Zašto baš medvjed i bik? Termini su nastali na temelju opservacije kako ove dvije životinje napadaju - bik napada sa svojim rogovima prema gore, a medvjed udara sa šapom prema dolje. Pomalo smiješno, ali eto, ovi termini koriste se već jako dugo vremena i tako će sigurno i ostati.
Postoji li neka egzaktna definicija kada smo u kojem tržištu? Zapravo baš i ne iako će mnogi uzeti određeni postotak kao indikator. Primjerice, ako neka dionica, recimo Microsofta, u zadnjih par mjeseci kontinuirano raste i taj rast već iznosi preko 20%, onda ćemo reći da su dionice Microsofta u "bikovskom tržištu". Obrnuto vrijedi za medvjeđe tržište, ako je dionica već neko vrijeme u padu.
U širem smislu ova "tržišta" pokazuju nam ne samo konkretne vrijednosti već i jedan općeniti sentiment, što većina investitora osjeća gdje bi cijena mogla dalje ići. Kada kažemo da "ulazimo" u medvjeđe tržište onda to obično znači da će vrijednost određene investicije nastaviti padati. Naravno nije sigurno kao što ništa nikad nije sigurno kod investiranja.
Spomenuli smo pojedinačnu dionicu, u ovom slučaju Microsofta, no medvjeđe ili bikovsko tržište može se odnositi na cijelu skupinu dionica, recimo sve velike tehnološke kompanije, ili pak još veću skupinu 100 najvećih ili možda 500 najvećih kompanija. A možda je i cijelo tržište - uključujući sve od reda, od dionica do nekretnina - jednostavno u padu onda možemo reći da smo ušli u potpuno medvjeđe tržište gdje gotovo sve oko nas odjednom gubi na vrijednosti.
Tako da u ovom slučaju medvjeđe tržište, u kojeg najvjerojatnije upravo ulazimo, je zapravo period koji će potrajati, kao period kiša, suše ili neke druge vremenske pojave...
Znači li to da sve jednostavno propada? Da, ali ne permanentno. Ovo su zapravo ciklusi koji dolaze i prolaze. U pravilu u "normalno vrijeme" najčešće se nalazimo u neutralnom tržištu, što znači da vrijednost oscilira, jedan dan malo raste, drugi dan pada, i to je to, nit se puno gubi nit puno zarađuje.
Medvjeđe tržište je pak period kada se gubi, poprilično. Ukupno tržište može se smanjiti za 30%, 50%, 70%...
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.