Čak i kad su bile slabije, Rusija i Kina zajedno bile su preveliki geopolitički "zalogaj" za SAD u kontekstu velikog nadmetanja najvećih svjetskih sila. Rusija i Kina počinju se "klimati" tek nakon što SAD savršeno odradi nužnu uvertiru, a to je proces razdvajanja dva glavna rivala na proste faktore. Jednom se to već dogodilo. Posvađani SSSR i komunistička Kina dali su priliku SAD-u da izvojeva pobjedu u Hladnom ratu eliminirajući jačeg rivala, Sovjetski Savez. 30-ak godina kasnije došlo je vrijeme za eliminaciju i onog drugog koji je u međuvremenu postao puno moćniji.
Hoće li se povijest ponoviti? Može li Washington još jednom utjecati do te mjere na stvaranje nekog budućeg raskola između Moskve i Pekinga da mogu dobiti dovoljno prostora za eliminaciju Kine? Dakako, pod "eliminacijom" ne mislimo (bar ne nužno) na ratni sukob, jer Kina je možda već i u ovom trenutku prevelika vojna sila da bi SAD ulazio u direktan sukob (kamoli planirao invaziju). Ako se Washington pita za idealan scenarij onda je to onaj hladnoratovski na principu kojeg se raspao i SSSR.
Charles A. Kupchan je profesor na sveučilištu Georgetown gdje predaje vanjske poslove, također je član utjecajnog CFR-a (Council on Foreign Relations). Danas je objavio zanimljiv tekst u listu The Foreign Affairs te se bavi upravo ovim pitanjem. Naslov je znakovit - "Pravi način kako razdvojiti Rusiju i Kinu - Washington bi trebao pomoći Moskvi izaći iz lošeg braka".
Da SAD svakako priprema jedan zaokret u tom pravcu postalo je i više nego jasno za vrijeme sastanka Putin-Biden u Ženevi u lipnju ove godine. U Washingtonu su svjesni da već sa samom Kinom će teško izaći na kraj, ali savez Kina-Rusija nešto je protiv čega ne mogu. Što učiniti? Jasno, "kockice" bi se idealno posložile po SAD kad bi nekim čudom (ili nekakvom "narančastom revolucijom", kad već ne može glasačkim kutijama) došlo do znatne promjene u samoj Rusiji. Da na vlast dođe netko kritičan prema Kini, da se Rusija vrati natrag na te pro-zapadne postavke. Naravno, takvo što je teško dočekati, a Vladimir Putin se "prijeti" da će ostati na vlasti još jako dugi niz godina - možda skoro koliko i njegov "najbolji prijatelj" u Pekingu, Xi Jinping (doživotno)?
Težak je to izazov za SAD, a možda i donekle gorkog okusa. Naime, da bi taj plan velikog raskola u Euroaziji proveli u djelo morat će upravo Vladimira Putina "namamiti" da zagrize priču o velikom zapadnom pomirenju i tvrdnji da je Rusija uvijek spadala ovdje, a ne "tamo".
Ali Rusija i Kina sve bliskije surađuju, nije li ovaj američki plan već unaprijed uzaludan? Možda, ali stvar je u tome da je to u ovom trenutku možda i jedini konkretan plan (izazov novog globalnog rata!) i samim time od istog se neće tek tako odustati. Nadalje, bez obzira koliko se u zapadnim medijima pisalo protiv Putina, zapadna politika zna točnije tko je on i što predstavlja. Procjenjuju, a vjerojatno i točno, da je Putin "gurnut" protiv svoje volje prema Istoku, prema kineskom naručju, a da se njega osobno pita on bi radije gledao zapadnije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.