Najveća opasnost po Zapad upravo se formira: Dovođenjem ekonomista u vojni vrh Putin pretvara Rusiju u nekakvu modernu polu-Spartu, vojni kejnezijanizam na temelju kojeg će rat i ratovi postati profitabilni pokretači ruske ekonomije
Neposredno nakon preuzimanja novog mandata ruski predsjednik Vladimir Putin napravio je najveću kadrovsku izmjenu - smijenio je dugogodišnjeg ministra obrane, Sergeja Šojgua. Iako se Šojgu uvijek smatrao jednim od najlojalnijih Putinovih ljudi sama smjena ne dolazi kao preveliko iznenađenje zbog činjenice da su se u redovima ministarstva obrane počeli u zadnje vrijeme gomilati korupcijski skandali. Neki će pak reći da se nisu gomilali skandali već politička volja da se te skandale objelodani i procesuira.
Prvo je krajem prošlog mjeseca "pao" Timur Ivanov, Šojguov zamjenik, čovjek koji je bio vrlo blizak sada već bivšem ministru obrane. Bila je to poprilično senzacionalna vijest. Malo tko se pitao je li Ivanov zaista primao "iznimno veliki mito" (kako se navodi u optužbi) već kako je moguće da ga se cilja znajući da je isti toliko blizak Šojguu, odnosno da je nemoguće da je Ivanov nešto poduzimao, a da za to Šojgu nije znao. Već tada mnogima je bilo jasno da se klima tlo pod utjecajnijim ministrom iz ruske republike Tuva koja graniči s Mongolijom.
Šojgu je rođen 21. svibnja (na današnji dan) 1955. u malom gradu Čadan. Otac mu je bio etnički Tuvanac. Tuvanci su turkijski narod koji živi u Rusiji (u Tuvi) te na prostoru Mongolije i Kine. Majka mu je bila Ruskinja, ali rođena u Ukrajini, u gradu Kadivka na prostoru Donbasa.
Otac, Kužuget Šojgu, bio je utjecajan regionalni političar, novinar i pisac. Očeve veze dobro su mu došle da se kasnije probije do Moskve. Sergej Šojgu bio je ministar za izvanredne situacije od 1991. pa čak do 2012. kada ga Putin postavlja za ministra obrane te će na toj funkciji biti sve do nedavno. U jednom trenutku Šojgu je čak slovio za potencijalnog Putinovog nasljednika, no očito je da su svi ti planovi pali u vodu.
Njega samog vjerojatno se neće dirati, u prilog tome i činjenica da je s funkcije ministra obrane prebačen na mjesto tajnika ruskog Vijeća sigurnosti. To je ustavno savjetodavno tijelo ruskog predsjednika koje podupire predsjednikovo odlučivanje o poslovima nacionalne sigurnosti i pitanjima od strateškog interesa. Sastavljeno je od ruskih najviših državnih dužnosnika i čelnika obrambenih i sigurnosnih agencija, a pod predsjedanjem samog predsjednika Rusije. Vijeće sigurnosti djeluje kao forum za koordinaciju i integraciju politike nacionalne sigurnosti. Predsjednik vijeća je predsjednik federacije, sam Vladimir Putin, potpredsjednik je bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev, a sad im se u tom krugu priključuje i Šojgu, no na manje utjecajnoj poziciji.
Da ne bi bilo nikakve "zabune" nakon pada Ivanova, operacija čišćenja Šojguovog kadra nastavila se par tjedana kasnije. Drugi visoki ruski dužnosnik obrane uhićen je 14. svibnja pod optužbama za podmićivanje, nekoliko dana nakon što je Putin smijenio Šojgua.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.