Moćni šef ruskog Vijeća sigurnosti i Putinov čovjek još iz vremena KGB-a: Tko je Nikolaj Patrušev? Koja je njegova uloga u ratu u Ukrajini? I želi li Putinov posao?
Generalni tajnik ruskog Vijeća sigurnosti pozicija je otprilike ekvivalentna američkom savjetniku za nacionalnu sigurnost - važna i utjecajna pozicija. U Rusiji to je Nikolaj Patrušev, a mnogi su ga ove godine upamtili po nastupu za vrijeme zadnjeg presudnog sastanka Vijeća sigurnosti pred početak ruske invazije na Ukrajinu kojeg je sazvao ruski predsjednik Vladimir Putin. Patrušev je pritom rekao kako je SAD ključni akter koji stoji iza eskalacije napetosti na istoku Ukrajine te kako im je cilj orkestrirati slom Rusije. "Naš zadatak je obraniti teritorijalni integritet naše zemlje kao i naš suverenitet", poručio je tada Patrušev.
Podsjetimo, iako je Rusija napala Ukrajinu 24. veljače u danima i tjednima prije same invazije bilo je govora o navodnom gomilanju ukrajinske vojske pred teritorijima samoproglašenih separatističkih Narodnih Republika Donjeck i Lugansk (čiji je tadašnji de-facto teritorij bio, jasno, dosta manji). Imajući pak u vidu snagu kojom je ukrajinska vojska pružala i još uvijek pruža otpor komparativno većoj i moćnijoj ruskoj vojsci, može se pretpostaviti da bi - naročito uz potencijalnu zapadnu oružanu pomoć - mogli poraziti tamošnje separatističke snage. Jasno, početak takve ukrajinske invazije na separatističke prostore Donbasa zasigurno bi doveo do ruskog vojnog odgovora. Je li pak ruska invazija, koja je krenula 24. veljače, bila "preventivna" ili osvajačka u svojoj prirodi, to će ostati stvar debate.
Ali vratimo se na Patruševa koji je pred početak invazije na neki način ovo prikazao kao borbu između Rusije i SAD-a. Tko je on? Nikolaj Patrušev je bliski Putinov suradnik još iz vremena kada su obojica radili u KGB-u u Sankt Peterburgu, odnosno tadašnjem Lenjingradu. Neki smatraju kako se upravo Patrušev ovdje istaknuo kao glavni "jastreb" zauzimajući militarističku poziciju.
Nadalje, mnogi su primijetili kako je u prvih tri mjeseca Putin poprilično izbivao sa scene. Tjednima se nije ni oglašavao, a počele su kružiti informacije da su određeni krugovi u Rusiji nezadovoljni njegovim odlukama, da preblago tretira ovaj rat - ili kako to u Rusiji još uvijek nazivaju - "specijalnu vojnu operaciju". U zadnje vrijeme to više nije slučaj. Putin je puno "vidljiviji", a čak putuje i izvan zemlje - nedavno je bio na sastanku regionalnih državnika u Turkmenistanu (prije toga posjetio je i Tadžikistan), a idući tjedan odlazi u posjet Iranu gdje će se također sastati i s turskim predsjednikom Erdoganom. No, u vrijeme dok je Putin izbivao s javne scene Patrušev se isticao.
Patrušev je dao niz intervjua za ruske novine te je pritom u više navrata prognozirao da će se Europa urušiti pod teretom kriza koje uključuju prehrambenu, izbjegličku, a svakako i energetsku. Također je rekao kako vjeruje da će se Ukrajina raspasti u nekoliko manjih država. Ali išao je i dalje od toga, dalje no što bi se očekivalo od nekog na njegovog poziciji pa je tako poručio i kako bi Rusija trebala "oživjeti povijesne tradicije" u obrazovnom sustavu kako bi se stvorila nova generacija "istinskih domoljuba".
Govorio je i o ekonomiji, pozivajući na pokretanje nečeg što naziva "strukturalnom perestrojkom", referirajući se pritom na reforme iz zadnje faze Sovjetskog Saveza. Između ostalog to bi uključivalo, navodi Patrušev, novi suvereni sistem određivanja tečaja ruske valute, rublje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.