Misterij smrti Alekseja Navaljnog i nekoliko zanimljivih tvrdnji bez pokrića
Za vrijeme odsluživanja 19-godišnje zatvorske kazne Aleksej Navaljni je preminuo 16. veljače u 47. godini života. Vijest je odjeknula neposredno pred obilježavanje druge godišnjice rata u Ukrajini. Istaknuti ukrajinski zapadni saveznici uvjereni su kako je Aleksej Navaljni ubijen iako zatvorske službe tvrde da je preminuo "prirodnom smrću". Nove oštre sankcije protiv Rusije već su lansirane zbog smrti Navaljnog iako je pitanje koliko će iste biti učinkovite imajući u vidu da se Rusija već nalazi pod intenzivnim sankcijama te je ona sama tijekom ovih ratnih godina uvelike se okrenula prema novim tržištima koja su, u najmanju ruku, indiferentna prema njenoj invaziji na Ukrajinu.
Dobro, da će se tvrditi da je iza smrti Navaljnog stajao Kremlj, ili čak sam Putin, bilo je za očekivati. No, činjenica jest da je Navaljni zaista i mogao preminuti prirodnom smrću - iako bi se pritom moglo svakako reći da je "doveden" pred taj tragičan čin. Naime, na zadnjim snimkama izgledao je vidno narušenog zdravlja, fizički iscrpljen, zasigurno i psihički. Nije nemoguće da mu je u takvom stanju, u zloglasnom ruskom sibirskom zatvoru, zdravlje jednostavno kolabiralo te da je došlo do smrtnog ishoda.
Zanimljivo je da prema toj teoriji idu i neki izvori od kojih se to možda ne bi očekivalo, recimo šef ukrajinskih tajnih službi, Kirilo Budanov. Naime, Budanov je rekao da je Aleksej Navaljni umro od krvnog ugruška. Otkud Budanovu takva informacija? Nije rekao, no on ipak jest šef špijunskih službi što mu daje pristup nekim informacijama koje se neće lako probiti u javnost.
"Možda ću vas razočarati, ali ono što znamo je da je stvarno umro od krvnog ugruška. I to je više-manje potvrđeno. Ovo nije preuzeto s interneta. To je bila, nažalost, prirodna smrt", rekao je Budanov.
Valja spomenuti da je Budanov i ranije znao imati izjave koje se nisu baš uklapale o dominantan narativ. On ih iznosi bez previše razmišljanja koliko su te izjave sastavni dio šire propagande koja se nastoji plasirati. Jer u ovom trenutku imamo desetke zapadnih lidera koji nastupaju kao da su apsolutno uvjereni da je Aleksej Navaljni ubijen iako nitko od njih ne raspolaže ni sa kakvim konkretnim dokazom za takve tvrdnje. Jasno, vode se idejom da u Rusiji opozicijski lideri i novinari koji nisu lojalni vlasti znaju nerijetko nestajati, no to samo po sebi ne može biti sigurna potvrda smrti Alekseja Navaljnog. On bi mogao biti, ostavimo to bar kao teoriju, "iznimka" od takve brutalnosti.
Probajmo analizirati situaciju iz perspektive relevantnih aktera. Kome odgovara smrt Alekseja Navaljnog? Odgovara li ruskim vlastima? Sve što će "dobiti" od toga su nove sankcije i dodatna tvrdnja da su autokratski režim koji ubija sve one koje bi mogli biti prijetnja režima. Jasno, to bi mogla biti i istina. Režimi ponekad vole likvidacijama demonstrirati svoju brutalnost jer to je ujedno i poruka svim drugima koji bi krenuli stopama eliminiranog. Sjetimo se kako je skončao kolumnist Washington Posta Jamal Khashoggi. Jednostavno je "nestao" nakon ulaska u konzulat Saudijske Arabije u Istanbulu. Vjerojatno je dezintegriran, doslovno, što je bio čin krajnje brutalnosti, ali i jasna poruka.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.