Manje poznata Europa: Dobrodošli u Gagauziju - zemlju opskurne povijesti, revolucionarnog žara i neizvjesne budućnosti
Pogled na kartu svijeta često ne otkriva sve detalje jer unutar granica nacionalnih država često se kriju brojne autonomne ili polu-autonomne regije koje su nekoć imale ili pak streme neovisnosti. Te priče potvrđuju nam kompleksnost svijeta u kojem se brojni narodi možda ne osjećaju "svoji na svome" u zemljama u kojima žive. Neke priče su poprilično poznate, naročito tamo gdje godinama i desetljećima traju borbe za neovisnost, kao što je primjerice priča o Kurdistanu. No, postoje i brojne manje poznate priče koje pak, naročito za vrijeme većih previranja, mogu ponovno postati aktualne.
U potrazi za takvim pričama danas ponovno odlazimo u Moldaviju gdje je od početka rata u Ukrajini ponovno aktualizirano pitanje Pridnjestrovlja (o čemu smo već pisali ranije ), ali danas nećemo govoriti o de-facto neovisnoj regiji pod snažnim ruskim utjecajem na granici s Ukrajinom. Danas odlazimo u manje poznatu Gagauziju istražujući njenu povijest, budućnost i priču o njenom narodu.
Gagauzija je danas autonomna pokrajina u sastavu Moldavije. Administrativno središte i glavni grad Gagauzije je Komrat. Gagauzija je relativno mala sa svega oko 135.000 stanovnika, ali to ne čini njenu priču nimalo manje zanimljivom.
Prostor autonomne Gagauzije na karti Moldavije Ovo je regija koja je primarno obilježena njenim etničkim karakteristikama. Naime, ovdje žive Gagauzi, a oni su turkijski narod, no velikom većinom po vjeri su pravoslavci. U svijetu ih danas ima ukupno oko 230.000. Većinom žive upravo na prostoru Gagauzije (na njihovom jeziku ovaj prostor se naziva "Gagauz Yeri", odnosni "Gagauška zemlja). Osim u okvirima same Gagauzije može ih se pronaći i na prostoru spomenutog Pridnjestrovalja gdje živi oko 11.000 Gagauza. U susjednoj Ukrajini ih je oko 30 tisuća, većinom žive u oblastima Odese i Zaporožja. Oko 15.000 ih živi u Turskoj (znatan dio tamo nisu pravoslavci već muslimani). U znatno manjem broju može ih se sresti u Kazahstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Bugarskoj, Rumunjskoj, Brazilu, Turkmenistanu, Bjelorusiji, Estoniji, Latviji, Gruziji, ali i u ruskoj republici Kabardino-Balkariji.
Tko su zapravo oni? Kako smo i rekli, oni su jedan od brojnih turkijskih naroda. Većina ljudi turkijskog porijekla živi danas u Turskoj, no razni turkijski narodi raštrkani su diljem Azije, Bliskog istoka i dijelova Europe - vjeruje se da ih ukupno ima oko 160 milijuna. Nema apsolutnog konsenzusa otkud dolaze, no većina smatra da su to potomci poljoprivrednih zajednica koje su egzisztirale na sjeveroistoku današnje Kine. Ono što se zna je da su u prvom tisućljeću prije nove ere postali nomadi te su od onda naselili brojna prostranstva. Najveća turkijska skupina su, dakako, Turci, a tu su i Azeri, Uzbeci, Kazaci, Ujguri, Turkmeni i brojni drugi.
Dijelovi svijeta gdje se danas govori turkijskim jezicima
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.