Prije dva tjedna izgledalo je kako Marine Le Pen ima šanse postati novom predsjednicom Francuske, a ako nekim slučajem ipak ne postane, to bi značilo da je proces određene dinamike došao svojem kraju.
U konačnici ne samo da je pobijedio Emmanuel Macron već je pobijedio uvjerljivije nego su mu to prognozirale brojne ankete. Osvojio je 66,06% dok je Marine Le Pen dobila 33,94%.
Rezultat je to koji su mnogi dočekali s velikim olakšanjem. "Europa je spašena", tvrde mnogi koji su u isto vrijeme Marine Le Pen prikazali kao opasnu opciju koja je htjela uništiti tu Europu.
Da, Europa jest spašena, ali pitanje kakva Europa - pobjeda Macrona je pobjeda kontinuiteta, a taj kontinuitet morao se majstorski prilagoditi da ostane na snazi.
Politička dinamika glasanja kontra establišmenta nije mrtva, no ovdje je jednostavno nadjačana na brojne načine. Dakako, medijska ofenziva je ključna - predstavljanje Macrona kao novog predsjednika odmah nakon prvog kruga svakako nije moglo pomoći Le Pen koja je dodatno odbačena nakon posljednje debate u kojoj su mediji zaključili da je Macron izgledao "predsjednički", dok ona nije.
Naravno, u ovoj rundi nije bilo ni traga ushićenju da bi Francuska možda mogla dobiti ženu za predsjednicu - nešto oko čega su se već pjevali mitovi preko Atlantika. Zato jer ova žena nije ona koju bi se podržalo, ova je opasnost i prijetnja koju treba eliminirati.
Je li Macron loš izbor? Svakako. No, ništa bolja ne bi bila ni Marine Le Pen - drugačija, da, ali loša za Francusku na druge načine.
Dakako, riječ je o lažnoj dihotomiji koju si neki nikada neće moći do kraja predstaviti - tvrditi da je Macron loš izbor po Francuska ne mora značiti da Marine Le Pen nije.
No, svi oni koji su odahnuli jer je u Francuskoj ipak pobijedilo navodno manje zlo, moraju biti svjesni da bi situacija bila postavljena na isti način da se preko puta Macrona sinoć našao neki drugi kandidat, recimo Jean Luc Melenchon.
Kako se Marine Le Pen diskreditiralo zbog činjenice da je desničar, isto bi se učinilo i Melanchonu zbog toga što je ljevičar.
Štoviše, to se već i počelo događati prije prve runde izbora kada je izgledalo da bi Melanchon mogao ući u drugi krug. Mnogi mediji su tada njega, a ne Le Pen, proglasili "najopasnijim čovjekom u Europi".
Daleko najzanimljiviji scenarij bio bi da su nekim čudom u drugom krugu završili Le Pen i Melanchon - bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi se medijske organizacije postavile prema njima. Bi li ih se nastojalo istovremeno diskreditirati? Bi li se Francuze pozivalo da ostanu kod kuće i na taj način izbore učine nelegitimnima?
No, u ovoj rundi sve je bilo protiv Marine Le Pen - i to je nije bilo nužno loše po nju, no, jučer smo saznali kako Le Pen ipak nije Trump koji je činjenicu da su svi protiv njega iskoristio na način da je sebe predstavio kao čovjeka (milijardera) iz naroda kojeg mediji mrze, a narod voli.
Le Pen je poprilično zakazala u zadnjoj debati s Macronom gdje je puno više vremena provela napadajući njegove stavove dok svoje nije znala posve ni pojasniti. Za glasača kojem nije bitno je li Macron bivši investicijski bankar ili bivši vodoinstalater, zaista je izgledao predsjednički dok je ona izgledala kao osoba koja je tu da se svađa i prepire.
No, jasno je da se ovdje nije glasalo samo protiv Marine Le Pen - ovo je bio i glas protiv Nacionalnog Fronta. Iz te perspektive dolazi jedina pozitivna stvar kod ovih izbora, a to je spremnost Francuske da odbaci desnicu, možda ne više u onakvoj mjeri kao što je to odbacila 2002. kada je u drugom krugu otac od Marine, radikalni desničar u puno točnijem opisu nego ona, potpuno potučen od strane Jacquesa Chiraca.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.