Lažne vijesti bliske budućnosti: Što će biti kada počnemo svjedočiti događajima koji se nikada nisu ni dogodili?
TEKST IZ ARHIVE
Zadnjih nekoliko mjeseci jedna od glavnih tema o kojoj se vodi široki razgovor su tzv. "lažne vijesti", odnosno "fake news". Dakako, što bi termin zaista trebao predstavljati je pitanje definicije - za neke su to uistinu lažne vijesti, kreirane i plasirane kako bi se putem njih ostvario određeni politički učinak. Za druge lažne vijesti su i one informacije koje se ne mogu nužno potvrditi, ali ni opovrgnuti.
Sve do sada koncept "lažne vijesti" svodio se na pisani tekst, u pravilu objavljen na internetu. To nije teško izvesti - fiktivni mediji ili online tabloidi objavljuju fiktivne vijesti, a publika, koja se još uvijek nije naučila kako ne nasjedati na lažne i podvaljene informacije, spremno ih raspačava putem društvenih mreža.
No, što ako sutrašnja "lažna vijest" ne bude pisana, što ako bude u video i audio formatu? Posljedice bi mogle biti uistinu velike, a konfuzija masovna.
Dakako, govorimo o tehnološkom napretku na području imitacije glasa, ali i lažnog fizičkog prikaza osobe. Svi znamo što je fotomontaža i koliko ona može biti uvjerljiva. Zamislimo sada videomontažu koja prikazuje neku osobu da govori nešto što nikada nije rekla. Takvih montaža već ima mnogo, ali to su parodije koje ne izgledaju stvarno. Glavni razlog zašto ne izgledaju stvarno je činjenica da tehnologija još nije toliko napredovala da bi mogla do te mjere zorno lažirati osobu da svi mi gledajući to povjerujemo da se radi o stvarnosti.
Osvrnimo se na konkretan primjer - ranije ove godine francuska glazbenica Francoise Hardy pojavila se u video snimci na YouTube-u u kojoj je upitana od strane voditelja zašto je Trumpov novinski tajnik, Sean Spicer, lagao po pitanju broja publika na Trumpovoj inauguraciji. Hardy odgovara te ističe kako je Spicer dao "alternativne činjenice".
VIDEO: Francoise Hardy eksperiment
Nešto pritom nije kako treba - na snimci Hardy ima 20-ak godina, no ona danas ima 73. Nadalje, glas koji dolazi iz njenih usta uopće nije njezin - to je glas Trumpove savjetnice Kellyanne Conway.
Konkretan video zove se "Alternative Face v1.1", a autor je njemački umjetnik Mario Klingemann. Conway progovara iz usta digitalnog duha mlade Francoise Hardy. Iz snimke se također jasno vidi da ju je napravila jedna osoba - kadar se njiše, a slika je ispikselizirana. No, jedan profesionalni studio za video obradu mogao bi već i sada, s dostupnim alatima, napraviti znatno bolji posao.
Ono što je također zanimljivo je činjenica da Klingemann nije koristio software za obradu video sadržaja - koristio je tzv. GAN mrežu, računalni algoritam koji uči. Nova snimka nastala je na temelju starih video zapisa Francoise Hardy - algoritam je "izučio" njene pokrete te u konačnici stvorio snimku nečeg što se nikad nije desilo.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.