Što je to kvantna mehanika? Teško je reći što je teže, razumjeti ovaj termin ili pronaći adekvatno objašnjenje. Riječ je o nečem što je s nama već više od 100 godina, nečem što je donekle spoznano, ali je unatoč tome i dalje zavijeno u ogroman plašt kompleksne misterije.
Pokušano je mnogo puta, od vrhunskih fizičara do laika, no velika većina objašnjenja prosječnoj osobi jednostavno nisu dovoljna. Štoviše, nakon istih bit će još zbunjenija po pitanju kvantne mehanike. Zar je zaista tako teško objasniti kvantnu mehaniku? Da, poprilično je teško, no svejedno bi se trebao ulagati daleko veći trud po tom pitanju - kvantna mehanika je prevažna, ona je najvažnija grana moderne fizike i nedopustivo je da i dalje biva toliko nedorečena i neshvaćena.
Dakako, fizičar će reći kako možda i nema smisla ulagati trud u pojašnjenje kvantne mehanike masama kada ni sami fizičari još nisu na čisto što je ona u potpunosti.
Kvantna mehanika nije do kraja objašnjenja ni shvaćena, to je točno, iako već danas imamo i prve proizvode koji rade na temelju kvantne mehanike.
Imajući u vidu kako jest riječ o nečem što još zbunjuje fizičare, ali ujedno i riječ o nečem što je možda najuzbudljivije područje znanstvenog istraživanja - moramo pokušati, pa makar pritom ovu granu fizike sveli na najprostije objašnjenje lišeno gotovo sve znanstvene terminologije.
Jer, kako ćemo uskoro i vidjeti, kod kvantne mehanike zapravo treba, barem u početku, više razmišljati filozofski nego fizički - prije no što uđemo u dubinu i suštinu moramo na neki način pripremiti vlastitu glavu na razumijevanje nečeg što nam može, i hoće, zvučati nestvarno, apsurdno, pa možda čak i pomalo zastrašujuće.
Jedino što pritom ne smijemo napraviti je da govoreći o kvantnoj mehanici dođemo do jedne razine kada ćemo pokušaj objašnjavanja jednostavno odbaciti kao nešto što je preteško za shvatiti, nešto čime se samo "znanstvenici trebaju baviti". Bila bi to šteta, jer spoznaja o kvantnoj mehanici daje nam možda i najdirektniji osjećaj grandioznosti prostora u kojem živimo, ne samo ove planete već i cijelog univerzuma.
Razmišljanje o kvantnoj mehanici danas može u nama stvoriti isti onaj dojam kojeg imamo ako se upustimo u promišljanja o beskonačnosti svemira. Je li svemir uopće beskonačan? Ili se ponavlja kao jedna petlja? Ako je nastao velikim praskom, što je bilo prije njega? Sve su to zanimljiva pitanja koja nas intrigiraju i ubrzo dovode do osjećaja da nikada nećemo moći sve razumjeti. Nećemo, dakako, ali to ne znači da ne možemo pokušati ili da si možemo dozvoliti da naša promišljanja budu ograničena samo na svakodnevicu.
Dobro, svemir ovdje spominjemo s razlogom, da dobijemo osjećaj nečeg daleko, daleko većeg. Kvantna fizika je tu da proizvede isti taj osjećaj, ali - u suprotnom pravcu. Da, upravo tako, kvantna fizika vodi nas u svijet malog, čudan svijet koji, kako ćemo otkriti, ima neke svoje posebne zakone koji se ne odnose na "naš" svijet velikog i opipljivog.
Još od davnina postoji ideja da je sve oko nas, uključujući i nas same, sastavljeno od malih diskretnih sastojaka koji su međusobno povezani. Riječ "atom" spominje se još u staroj Grčkoj, no na tu ideju dolaze filozofi kojima je to očito imalo smisla, ali, dakako, nisu imali načina da to i znanstveno dokažu.
Modernim mikroskopom ulazimo u svijet gdje počinju vrijediti zakoni kvantne mehanike Stoljeće, mileniji zapravo, morali su proći prije nego dobijemo i prvu konkretnu potvrdu za tu teoriju. Tek u 19. stoljeću, otkrićem novih instrumenata, mikroskopa, napokon smo ugledali atom.
Nakon toga stvari se ubrzavaju i uskoro otkrivamo kako atomi imaju svoju jezgru (protoni i neutroni) i elektronski omotač (u kojem se nalaze elektroni).
Dobro, ovo su sve stvari koje znamo još iz školskih godina, kakve to ima veze s kvantnom mehanikom - što je to kvantna mehanika?
Moramo ići nekim redom jer ćemo se u suprotnom vrlo brzo pogubiti. Recimo sada ovo - u fizici postoje dvije vrste mehanika: klasična i kvantna. Klasičnu jako dobro razumijemo, sve što vidimo oko sebe upravljano je zakonima klasične mehanike. Naše kretanje kroz prostor, interakcija s drugim objektima... Klasična mehanika je, jednostavno govoreći, skup zakona koji vrijede za sve što nas okružuju, od tipkovnice po kojoj tipkamo do svemirskih tijela koje promatramo kroz teleskop.
Fizičari su sve ove zakone pomno i pedantno definirali i bilo je to lijepo vrijeme za njih - otkrili su i ustanovili neke vrlo važne konstante i od tamo pa dalje moglo se krenuti u hrabro istraživanje svega što nas okružuje, uključujući i svemir.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.