Pranje novca jednostavnim riječima je proces s kojim se novac koji dolazi iz izvora X želi prikazati da dolazi iz izvora Y. Kriminalci, narko-bosovi, korumpirani političari, financijski prevareni, teroristi posjeduju veliku količinu prljavog novca. Da bi taj novac mogli koristiti za privatne svrhe potrebno je sakriti njegovo ilegalno podrijetlo, odnosno oprati ga.
Od svih kriminalnih aktivnosti, trgovina drogom je ona koja najviše zahtjeva da novac bude opran. Naime, osim što se radi o velikim količinama sredstava, postoje i mnogi logistički problemi. Kokain u vrijednosti od milijun eura je težak oko 15 kg, dok je ista vrijednost u novčanicama od 500 eura 2 kg.
Pranje novca je proces koja seže duboko u povijest i s razvojem financijskih tržišta ta kriminalna aktivnost je postala još netransparentnija. Da bi se ista razumjela potrebno je istražiti misteriozni svijet tajnih računa, slabih regulacija, off-shore bankarstva i shell kompanija.
Povijest
Pranje novca je jedna od najstarijih ekonomskih djelatnosti. Iako su se promijenili mehanizmi, namjera i cilj su ostali isti. Stari spisi nam govore kako je ono najvjerojatnije nastalo na Dalekom Istoku. Još 2000 p.n.e bogati kineski trgovci bi sakrivali novac od lokalnih vladara na način da bi ga investirali u poslove u udaljenim provincijama. To su bili neki od prvih primjera utaje poreza i off-shore industrije. Također, bitnu ulogu u pranja novca ima i paralelno bankarstvo te informalni sustavi financijskih transakcija o kojima će biti više riječi kasnije u tekstu.
Kao moderni fenomen pranje novca je doživjelo svoju proliferaciju u SAD-u u nakon Drugog svjetskog rata s rastom organiziranog kriminala kada je mafija je imala potrebe oprati velike količine prljavoga novca. Kasnije, osamdesetih godina, ta aktivnost je ponovno doživjela eksploziju rastom narko-kartela koji su iz Kolumbije prevozili kokain u SAD.
Faze
Pranje novca ima tri faze:
Ulaganje
Stavljanje novca u legalni financijski sistem.To je najriskantnija faza iz razloga što velike količine novca privlače pozornost i u mnogim državama su banke dužne prijaviti vlastima sve transakcije koje prelaze određenu svotu. Ulaganje ima dvije svrhe: osloboditi kriminalca od čuvanja velikih količina novca kraj sebe i omogućiti ulazak prljavog novca u legalni financijski sistem.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.