Kontroverzni medijski mogul Andrej Babiš pobijedio je na parlamentarnim izborima u Češkoj. Njegova populistička i euroskeptična stranka Ano (što znači: Da, ali je akronim za Akciju nezadovoljnih građana) dobila je 29,6 posto glasova, dok je vladajuća Češka socijaldemokratska stranka (ČSSD) uspjela osvojiti tek 7,3 posto glasova. Mnogi su se zbog ovih glasova uzrujali te se pitaju ne stvara li se u srednjoistočnoj Europi novi neliberalan blok.
Milijunaš Andrej Babiš dominira velikim dijelom čeških medija, a sada je profitirao i na političkoj sceni. Njegovi protivnici nazivaju ga češkim Berlusconijem (zapravo zovu ga Babisconi). No, u njegovom medijskom carstvu ima mnogo nezadovoljstva. Babiševi urednici su proteklih godina dali ostavke i osnovali alternativne mrežne stranice te stvaraju alternativnu javnu scenu. Babiš je iskoristio eksploziju novih medija u Češkoj 2013. i 2014. kada su nekad dominantni njemački nakladnici (kao što su Rheinische Post i Axel Springer) otišli s češkog tržišta. Iako niti jedan od tih nakladnika nikada nije imao velik utjecaj u sadržaju novina, odluka o prodaji imala je posljedice za novinarsku slobodu.
Rheinische Post je, primjerice, jednostavno prodao Mafru, izdavačku kuću koja posjeduje dva najpoznatija češka dnevna lista Mladá fronta Dnes i Lidové noviny, te posjećenu mrežnu stranicu idnes.cz. Nijemci nisu razmišljali kome prodati; onaj tko je ponudio najviše dobio je nakladničku kuću. Bio je to šef Agroferta Andrej Babiš. U to vrijeme je Babiš već bio na političkoj sceni, te je u parlamentarnim izborima 2013. godine bio drugi po broju glasova. Zbog tih glasova, socijaldemokrati su morali ući u koaliciju sa strankom Ano pa je Babiš postao zamjenik premijera i ministar financija.
Medijsko carstvo dalo mu je mogućnost da sada postane premijerom. Već je od prije posjedovao najpopularniji češki Radio Impuls, tri češka glazbena TV kanala i slovački dnevni list Hospodárske noviny. Pretpostavlja se da će pokušati privatizirati i neke nacionalne televizijske kanale. No, urednici i novinari nisu bili zadovoljni ovom promjenom. Pritisak na nacionalnu televiziju uzrokovao je odlazak i nekoliko poznatih čeških osoba s malih ekrana kao što su Daniela Drtinová i Martin Veselovsky, koji su potom osnovali svoju internetsku televiziju DVtv.
Bahatim stilom, Babiš je proizveo ostavke mnogih poznatih novinara koji su potom osnovali svoju mrežnu stranicu Echo24.cz kao glavni medij za oblikovanje javnog mnijenja u Češkoj. Oni su sada osobito usmjereni na načine kako je Babiš prisvojio bogatstvo te je li prije 1989. radio za istočnonjemačku obavještajnu agenciju Stasi, kao i s čehoslovačkom tajnom policijom StB (u Slovačkoj, gdje djeluje lustracijski Institut nacionalnog sjećanja, potvrđuju da je Babiš surađivao sa StB-om pod kodnim imenom Bureš, iako Babiš to negira). Babiš odbija takve tvrdnje, ali je predsjednik Nadzornog odbora njegove kompanije Agrofert Libor Široky, nekadašnji član StB-a s vrlo istančanim vezama sa sovjetskim KGB-om. To je i uvod u širu priču o Babišu, za kojega neki europski komentatori govore da ima dobre odnose s Rusijom. Naime, 2014. je Babiš dao potporu referendumu na Krimu za pripojenje Rusiji, te je izrazio negodovanje protiv međunarodnih sankcija nametnutih Moskvi.
Rezultati parlamentarnih izbora su za češke novinare znak iznimno radikalizirane atmosfere u češkom društvu. Sada 130 od 200 parlamentarnih zastupnika dolaze iz političkih stranaka koje propituju cjelokupnu povijest Češke od Baršunaste revolucije. Ti političari smatraju da nema ničega dobrog u tom razdoblju, a češki komentatori vide smanjivanje narodnog povjerenja u osnove demokracije. Sve je to donekle iznenađujuće s obzirom da je češka priča rijedak stvarni uspjeh u postkomunističkoj tranziciji. Sada toj Češkoj prijete sve veći jazovi u društvu i širenje sumnje u liberalnu demokraciju, a posljedice toga će se najviše vidjeti u odabiru češkog predsjednika na izborima koji se održavaju iduće godine.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.