X
VELIKA AKCIJA: Od jeseni do jeseni - 1 godina pretplate za  75 €  50 €!
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Kralj kod "cara": Ruska strategija preotimanja ekskluzivno američkih saveznika počinje djelovati, ali S-400 u Rijadu neće proći neopaženo

PIŠE:
Objavljeno:

Saudijski kralj Salman bin Abdulaziz al Saud stigao je jučer u Moskvu po prvi put. Ovo je prvi put da se neki saudijski monarh, otkako su odnosi uspostavljeni prije stotinjak godina, našao u ruskoj prijestolnici te je stoga ovo svakako susret od značaja. I ruski i saudijski dužnosnici iznenadili su mnoge ističući, još i prije kraljevog dolaska, kako će ovo biti prekretnica i početak boljih odnosa između Rijada i Moskve.

Namjera iznenađuje pošto su dvije zemlje bile u političkom i ekonomskom konfliktu zadnjih nekoliko godina, naročito zbog često dijametralno suprotnih stavova glede zbivanja na Bliskom istoku. Saudijska Arabija slovila je kao saveznik SAD-a, Rusija kao saveznik Irana. Već sama ta činjenica bila je dovoljna kako bi se zaključilo da se nekakav procvat u bilateralnim odnosima između Moskve i Rijada neće tako skoro dogoditi, no, kako nam aktualna zbivanja upravo pokazuju - sve je moguće.

Ne samo da je suradnja očito moguća već se ona pokreće "punom parom". Naime, tijekom jučerašnjeg dana, za vrijeme susreta saudijskog kralja s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, potpisan je niz bilateralnih sporazuma i poslovnih dogovora, uključujući i zajednički energetski investicijski fond u iznosu od oko 1 milijardu USD.
Rusija ima velike planove kada je riječ o ekonomskoj suradnji s autoritarnom kraljevinom - naime, posebno su zainteresirani za izgradnju nuklearnih reaktora u Saudijskoj Arabiji, kako i ističe ruski ministar energetike Aleksandar Novak: "Imamo ogroman potencijal razvoja kooperacija na području nuklearne energije. Saudijska Arabija planira pokrenuti veliki nuklearni program". Naime, Rusija je već postala prepoznatljiva po izgradnji nuklearnih reaktora u drugim zemljama, a tu im se smiješe veliki poslovi jer poznato je kako Saudijska Arabija već neko vrijeme planira znatno veći razvoj drugih oblika energije, a ne bi iznenadilo da u konačnici naftu gotovo posve samo izvoze.

Za vrijeme susreta Putin je poručio: "Ovo je prvi posjet kralja Saudijske Arabije Rusiji u cijeloj povijesti naših odnosa, što je samo po sebi vrlo značajan događaj. Naši odnosi imaju poprilično dugačku povijest". Da, ti odnosi datiraju još od prve polovice 20. stoljeća, odnosno otkako je uspostavljena Saudijska Arabija u aktualnom izdanju, no SSSR nije imao odnose s Rijadom kroz gotovo cijelo svoje trajanje te su odnosi obnovljeni tek nakon pada Sovjetskog Saveza.
Saudijski kralj je pak istaknuo kako Rijad želi ojačati odnose s Moskvom zbog "mira i sigurnosti" kao i zbog razvoja međunarodne ekonomije. "Sretni smo što se nalazimo u prijateljskoj zemlji", poručio je saudijski kralj za vrijeme susreta s Putinom.

Drugim riječima, barem ako je suditi prema ovim izjavama, odjednom cvatu ruže sve od Moskve do Rijada. Rusi pak mogu zadovoljno trljati ruke jer izgleda kako im se upravo otvara jedno novo tržište, a kulminacija tog novog trenutka svakako je i najava kako će Saudijska Arabija kupiti ruski protuzračni napredni sustav S-400.

Kako prenosi saudijska televizija Al-Arabiya, dogovor o prodaji S-400 postignut je na marginama susreta saudijskog kralja s Putinom. Drugim riječima, u pozadini ovog sastanka odvijali su se i brojni drugi jer s kraljem su došli i predstavnici brojnih saudijskih kompanija. Nadalje, potpisan je i memorandum o jačanju i razvoju saudijske obrambene industrije. Što se tiče S-400 sustava zamjenik ruskog premijera, Dmitrij Rogozin, potvrdio je kako su razgovori pokrenuti, no o njima nije želio govoriti javno. Ipak, potvrda je tu.
Zanimljivo kako je upravo S-400, izuzev činjenica da je, prema riječima ruskih i stranih vojnih stručnjaka, uistinu vrlo napredan sustav koji ruši sve što mu dođe u vidokrug (mada ga Rusija u Siriji nije testirala niti jednom, ali su ga doveli tamo), ujedno postao i neka vrsta "ulaznice" za dobre ekonomske odnose s Rusijom. Prvo je nabavku istog pokrenula Turska, a sada i Saudijska Arabija.

No, stvari ne treba gledati samo ekonomski već i politički. Činjenica da jedna Turska, bitna NATO članica, i jedna Saudijska Arabija, koja je do sada gotovo ekskluzivno kupovala oružje od SAD-a, nabavljaju ruski S-400 sustav ima itekako dalekosežne posljedice, posljedice koje se nikako neće svidjeti dužnosnicima u Washingtonu jer jedan od "ratova" kojeg SAD i Rusija vode svakako je i onaj za tržište oružja, vrlo unosno tržište.

Spomenimo pritom kako je Saudijska Arabija u lipnju ove godine potpisala dogovor o kupnji američkog THAAD sustava. Ukoliko pritom nabave i S-400 to će biti poprilično neočekivano, no, kako smo i spomenuli, ta kupnja je ujedno i "ulaznica" u dijelove političkog Kremlja koji nisu dostupni drugima.
Vratimo se na sami sastanak - kralj Salman uputio je Putinu pozivnicu da posjeti Saudijsku Arabiju, što je ovaj i prihvatio. Drugim riječima, izgleda kako ćemo ponovno gledati "igru sa sabljama", samo za drugog globalnog moćnika nakon što je Trump prije nekoliko mjeseci uživao u istoj manifestaciji.

Što se tiče situacije na Bliskom istoku, Putin ističe kako su "detaljno" razgovarali o svim situacijama. Iako ruski predsjednik tvrdi kako su razgovori bili vrlo informativni, značajni i puni povjerenja, ne otkriva što su točno pritom rekli. Dakako, bilo bi najzanimljivije čuti što su jedan drugome rekli po pitanju Sirije. Nakon tog razgovora saudijski kralj samo je kratko komentirao sirijsku situaciju: "Što se tiče sirijske krize mi se zalažemo za rješenje u skladu s odlukama mitinga Ženeva-1 i rezolucije UN Vijeća sigurnosti".

Niti "A" o Assadu nije prozborio kralj u Moskvi, iako je njegova zemlja godinama podupirala na razne načine ekstremiste u Siriji. Možda se upravo ta činjenica, ta kraljeva formalnost, može protumačiti kao još jedan nagovještaj rusko-sirijske pobjede u ovom teškom ratu, a kada smo već kod poruka "između redaka" spomenimo pritom kako su ruske zračne snage zasule sjedišta Al-Nusra Fronta s bombama neposredno pred dolazak saudijskog kralja u Moskvu te je rezultat tog udara taj da lider Al-Nusra Fronta, sada leži negdje u komi, barem tako tvrde ruski vojni dužnosnici. Ne treba posebno ni objašnjavati zašto je ovo vrlo jasna poruka - dovoljno je reći kako Al-Nusra Front bez potpore iz Saudijske Arabije ne bi mogao niti postojati.
Saudijska strana sada poručuje kako će raditi na "ujedinjenju" sirijske opozicije, štogod da to značilo (slične stvari poručuje i Turska, a stvar se svodi na navodno odstranjivanje ekstremista i terorista iz redova "umjerene" opozicije), u svakom slučaju Rusija to pohvaljuje i podupire. "Ruska strana podupire napore Saudijske Arabije po pitanju ujedinjenja sirijske opozicije", rekao je ruski MVP Sergej Lavrov.

Što u konačnici sve to znači? To znači da Saudijska Arabija, zahvaljujući svojem ogromnom bogatstvu kreće u politiku simultanog dodvoravanju Washingtonu i Moskvi, dvojici najsnažnijih globalnih igrača, kako je nitko od spomenutih bitnih ne bi pitao: "Imate li vi možda kakve veze s međunarodnim terorizmom?". Ništa od toga, to je sada samo još jedno pitanje koje će postati zaključana tabu tema.

Rusija se ne bavi postavljanjem pitanjima je li to pravedno ili nije, bavi se samo izračunom koliko mogu profitirati od cijele ove situacije, što ekonomski, što politički. Ono što je Moskvi uvijek bitno s političke strane je svaki mogući upad u američku zonu interesa jer, realno gledajući, to je jedini način kako mogu oslabiti američki utjecaj, a američki utjecaj smatraju, posve opravdano, prijetnjom vlastitoj zemlji - dakako, tome je zaslužna sama Amerika koja Rusiji prijeti i vrši intenzivan pritisak na nju već 6 godina.

Ulazak u Saudijsku Arabiju, Tursku, Izrael, Egipat, Jordan, bilo koju zemlju Europske unije... Sve su to za Rusiju strateški ključne operacije. Što više uspiju ostvariti dobrih odnosa s tradicionalno američkim saveznicima to će se osjećati sigurnijima jer ovi neće poduprijeti američke pritiske na Rusiju ukoliko sami imaju interese od Rusije, odnosno ruskog biznisa. To je dugačka strategija, ali i učinkovita - dovoljno je vidjeti samo kako se Njemačka često nećka kada Rusiji treba udariti nove sankcije, jer je ekonomski poprilično povezana s Rusijom.

Konačni ruski cilj u ovim zemljama? Po mogućnosti čak i preteći američki utjecaj, jednog dana. Iako je do nedavno to izgledalo jako teško, danas se situacija mijenja i uskoro će se pokazati kako ruska vojna intervencija u Siriji nije bila samo spašavanje sirijskog naroda, čak niti obrana ruskih postojećih interesa (baze na Mediteranu), već i investicija za rusku budućnost na Bliskom istoku. Naime, ako sirijski rat završi kako izgleda da će završiti, pobjedom Assada unatoč činjenici da se na njegovu pobjedu nitko ne bi kladio 2011., to će Rusiji snažno dići rejting u cijeloj regiji koja će je sada početi gledati kao potencijalnog zaštitnika i novu vodeću silu na Bliskom istoku. Od Sjeverne Afrike i Levanta do Afganistana i Pakistana danas imamo političke struje koje u suštini predlažu samo jedno - zamijenimo Ameriku Rusijom.

Iz te perspektive valja gledati i ovaj posjet saudijskog kralja Moskvi, no kralj bi se ipak trebao pripaziti. Godinama Saudijska Arabija bila je pošteđena nemilosrdne kritike Zapadnih medija koji odlično iskopaju svako pa i najmanje stvarno ili potencijalno kršenje ljudskih prava diljem svijeta - Saudijska Arabija, kao ekskluzivni saveznik SAD-a i Zapada, bila je pošteđena svega toga. Sada bi se to moglo naglo promijeniti, pratimo naslovnice - sve što će reći o Saudijskoj Arabiji je itekako istina, ali istine su često i politički tempirane.

Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.

1. korak: Za nastavak čitanja odaberite pretplatu:
 
1 mjesec
14 €
Pristup kompletnom advance.hr sadržaju u trajanju od 30 dana.
Izaberi
Mjesec dana pretplate
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Mogućnost korištenja raznih načina plaćanja.
Ograničena akcija
AKCIJA! 1-godišnja pretplata!
 75 €  50 €  
(mogućnost plaćanja i na rate:
4.16 € mjesečno*)
*Iznos u slučaju plaćanja na 12 rata (opcija za sada dostupna samo preko PBZ banke).
Potvrdi
Trajanje pretplate - 12 mjeseci
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Specijalna ponuda je ograničena, iskoristite je dok traje!


 
Pristup samo ovom tekstu
5 €
Umjesto pretplate možete kupiti pristup samo ovom tekstu.
Izaberi
Uplatom ćete imati pristup ovom tekstu
Drugi tekstovi neće Vam biti dostupni (osim ako i za njih ne uplatite pristup)
Putem ovog koraka kreirat će Vam se korisničko ime tako da ako želite možete jednostavno proširiti svoj pristup uplatom jedne od regularnih pretplata.

2. korak: Odaberite način plaćanja
Pređite preko jedne od gornjih opcija i prikazat će Vam se detaljniji opis metode plaćanja.
Korištenjem sustava za online naplatu pristajem na Opće uvjete korištenja i Pravila o zaštiti privatnosti kao i na Opće uvjete o online plaćanju
Potreban je pristanak na uvjete korištenja
O sustavu pretplate:
- Klikom na odabranu opciju bit ćete prebačeni na sigurni sustav WSPay gdje možete u nekoliko trenutaka obaviti kupnju
- Možete birati između nekoliko metoda plaćanja, uključujući kartično plaćanje, kriptovalute itd.
- Kad Vam pretplata istekne bit ćete o tome obavješteni - pretplata se NE obnavlja automatski, odnosno morat ćete je sami obnoviti putem ovog sustava
- Nakon uspješne uplate dobit ćete korisničke podatke (ako ste novi korisnik).
- WSpay - Web Secure Payment Gateway advance.hr koristi WSPay za online plaćanja. WSPay je siguran sustav za online plaćanje, plaćanje u realnom vremenu, kreditnim i debitnim karticama te drugim načinima plaćanja. WSPay kupcu i trgovcu osiguravaju siguran upis i prijenos upisanih podataka o karticama što podvrđuje i PCI DSS certifikat koji WSPay ima. WSPay koristi SSL certifikat 256 bitne enkripcije te TLS 1.2 kriptografski protokol kao najviše stupnjeve zaštite kod upisa i prijenosa podataka.