Od 4. do 7. listopada u Moskvi će boraviti saudijski kralj Salman Al Saud. Bit će to prvi posjet saudijskog kralja Rusiji u gotovo sto godina. Obje strane ističu kako se nadaju jačanju bilateralnih odnosa uključujući progres po pitanju rješavanja sirijske krize.
Saudijski dužnosnici potvrdili su kako će bilateralni odnosi i Sirija biti dvije ključne teme rasprave. Za vrijeme sastanka s ruskim predsjednikom Putinom i drugim visokim dužnosnicima potpisat će se niz dokumenata. Glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, potvrdio je kako već neko vrijeme traju pripreme za dolazak saudijskog kralja.
No, što se zapravo krije iza ovog velikog susreta? Zašto saudijski kralj dolazi baš sada i kako bi se mogli razvijati odnosi između Moskve i Rijada?
Nekoliko saudijskih izvora potvrdilo je kako će Sirija biti najvažnija tema. Kako misle pronaći zajednički jezik u slučaju sukoba gdje podržavaju međusobno suprotstavljene snage? Dolazi li saudijski kralj u Moskvu "potpisati kapitulaciju"? Jer njegove snage u Siriji definitivno gube rat, a na terenu ostaju Rusija, SAD, Iran, i Turska. Rusija kao saveznik sirijske vojske, SAD kao saveznik Kurda, Iran kao saveznik Hezbollaha i šijitskih milicija i Turska kao primarni sponzor militantnih skupina u Idlibu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.