Generalni tajnik UN-a, Antonio Guterres, pozvao je na prekid pola stoljeća izraelske okupacije palestinskih teritorija ističući kako je to jedino rješenje za okončanje izraelsko-palestinskog sukoba.
Svoju izjavu Guterres je dao u sjedištu UN-a u New Yorku povodom obilježavanja 50. obljetnice Šestodnevnog rata.
U njegovoj poruci, koju je pročitala njegova zamjenica Amina Mohammed, ističe se kako je izraelska okupacija nanijela veliko humanitarno breme palestinskom narodu. "Generacije su odrasle u izbjegličkim kampovima, u teškom siromaštvu i bez gotovo ikakve nade za bolji život svoje djece", ističe se u poruci.
Također se ističe potreba za uspostavom nezavisne palestinske države. Smatra kako je izraelsko-palestinski sukob glavni pokretač nasilja na Bliskom istoku te kako bi se rješenjem tog sukoba "otvorila vrata suradnji, sigurnosti, miru i ljudskim pravima za sve".
Guterres je svakako u pravu kada kaže da se izraelska okupacija mora okončati, ali je i posve u krivu kada kaže da je izraelsko-palestinski sukob glavni pokretač nasilja na Bliskom istoku. Nije taj sukob potaknuo američku invaziju Iraka, ni agresiju na Libiju, a ni brutalnu destabilizaciju Sirije.
Dakako, Guterres je svjestan tih činjenica, a svojom porukom pokazao je, još jednom, da ima određene agende, agende koje ne vode nužno miru na Bliskom istoku već dominaciji jedne strane.
Slobodna Palestina bila bi pak povijesna pravda i ona će se u konačnici morati dogoditi. No, u kojem obliku i kada, oko toga se ne slažu svi. Ovo je, dakako, pitanje oko kojega se vode i ratovi i debate već desetljećima.
Danas je najpopularnije tzv. "rješenje s dvije države", odnosno rješenje prema kojem bi na prostoru današnjeg Izraela i okupiranih palestinskih teritorija (plus Pojas Gaze) nastale dvije države - Izrael i Palestina. Službeno, takvo rješenje prihvaćaju i palestinski predstavnici (u Zapadnoj obali), i Izrael i Zapad na čelu sa SAD-om.
Za mnoge to je jedino logično rješenje, naročito za one koji tvrde kako između Izraelaca i Palestinaca postoje toliki animoziteti da oni jednostavno moraju u konačnici imati dvije države, odnosno da bude "svatko na svom".
U širem geopolitičkom smislu tu će primarno profitirati već spomenuti Zapad na čelu sa SAD-om. Naime, umjesto jednog lojalnog saveznika, Izraela, sada će imati dva - Izrael i Palestinu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.