Mark Twain je jednom u šali rekao kako svi pričaju o vremenu, ali baš nitko ništa ne poduzima po tom pitanju. No, zapravo se poduzima, poprilično. Modifikacija vremenskih uvjeta nije tako nova pojava, ali postaje iznimno zanimljiva kad počnemo pričati o razini kineskog angažmana na tom području!
Još prije godinu dana kineske vlasti donijele su odluku o ubrzanom širenju programa modifikacije vremenskih uvjeta i to na geografski prostor veći od Indije. Jedna od glavnih radnji pritom je tzv. "sijanje oblaka", odnosno riječ je o modifikaciji vremenskih uvjeta na način da se utječe na količinu kiše iz oblaka. To se postiže tako da se supstance ubacuju u zrak te iste mijenjaju mikrofizičke procese unutar samih oblaka. Kako točno? Kina se tim bavi već 6 desetljeća... vojnim zrakoplovima, ali i protuzračnim topovima u oblake ubacuju srebrni jodid ili pak tekući dušik. Time pojačavju zgušnjavanje kapljica vode koje, ako su dovoljno teške, padaju u obliku kiše.
Takvim potezima može se utjecati na pojačanje kiše ili pak njeno smanjenje. Najčešće se koristi da bi se dobilo više kiše, recimo za poljoprivredu, a ako je pak potrebno eliminirati kišu onda je se može "natjerati" da padne sad kako ne bi uzrokovala probleme u narednim danima - tako je primjerice Kina još za vrijeme Olimpijskih igara 2008. "očistila nebo" pred sportska natjecanja.
Iako postoje i određene studije koje su skeptične prema učinkovitosti modifikacije vremenskih uvjeta, u Kini je ovo sve veći sektor u kojem je zaposleno više desetaka tisuća ljudi. No, značajno širenje modifikacije vremenskih uvjeta u Kini sada je već nešto što zabrinjava i njihove susjede...
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.