Mađarska je postala prvom europskom zemljom koja je službeno potpisala memorandum o razumijevanju s Kinom o promicanju Ekonomskog pojasa Puta svile i Pomorskog puta svile. Memorandum je potpisan prošle nedjelje, tijekom posjeta kineskog ministra vanjskih poslova Wanga Yia Budimpešti, gdje se susreo s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom. U izjavi koju je Wang tom prilikom poslao, Kinezi naglašeno daju na znanje da očekuju da se u Put svile uključe i druge europske države. Kineski predsjednik Xi Jinping je u jesen 2013. najavio ove dvije inicijative kao način jačanja međunarodne trgovine i bilateralnih ekonomskih odnosa, iza kojih se kriju i jači politički kontakti i utjecaji.
Na koje točno države Kinezi ciljaju najvidljivije je na Expo događaju o ulaganju i trgovini između Kine i zemalja Srednje i Jugoistočne Europe, koji se ovaj tjedan održava u Ningbo Cityju, u istočnoj kineskoj provinciji Zheijiang. Na sajmu se nalazi oko 200 kompanija iz 16 zemalja, koje dočekuje 300-injak kineskih tvrtki spremih za ulaganja i trgovačku razmjenu. Mađarska je favorit. Prošlog mjeseca Air China je započela izravne letove između Budimpešte i Pekinga, a dobar dio linije otpada na robu. Ujedno se procjenjuje da će godišnje Mađarsku posjetiti 40 tisuća Kineza, te da svaki putnik okvirno troši tri tisuće dolara. Zamjenik mađarskog ministra nacionalne ekonomije, zadužen za turizam, Adam Ruszinko potvrdio je kineskoj novinskoj agenciji Xinhua da postoje planovi da se postave bilingualni jezični natpisi na ulicama i u hotelima, kako bi se kineski gosti osjećali udobnije.
Kineski izvoz u zemlje Srednje i Jugoistočne Europe počeo je padati u proteklih pet mjeseci, pa je Kina odlučila poduzeti proaktivne korake i povećati ulaganja u te zemlje. Radi se o više od pet milijardi dolara koji su uloženi u sektore energije, infrastrukture i mašinerije. I zemlje Srednje i Jugoistočne Europe povećale su izvoz u Kinu, osobito vina, piva, čokolade i kozmetičkih proizvoda.
Xi Jinping je proputovao Europu u prije godinu dana, te je u Nizozemskoj, Francuskoj, Njemačkoj i Belgiji pozvao Europsku uniju da surađuje zajedno s Kinom u kombinaciji europskih politika i kineskog Puta svile. U gradu Brugesu je simbolički izrazio želju da Europa prihvati građenje mostova prijateljstva i suradnje s euroazijskim kontinentom, za mir, rast, reforme i napredak civilizacije. Kineskom predsjedniku je dana najviša počast, a na njegovom zadnjem govoru bile su prisutne i okrunjene glave europskih monarhija.
Međutim, napredak u suradnji Kine i Europske unije nije značajnije ostvaren. Ali, Europa nije samo Europska unija, što su Kinezi dobro shvatili, te su u prosincu 2014. suorganizirali u Beogradu sastanak Kine i zemalja Srednje i Jugoistočne Europe. U Srbiju je tom prilikom došao kineski premijer Li Keqiang, koji je iz Pekinga stigao preko Kazahstana, gdje se održao sastanak Organizacije za šangajsku suradnju. Time je i on simbolički označio kuda Put svile treba kretati, te koja je diplomatsko-gospodarska poveznica Kine s Europom.
U Srbiji Kinezi žele ostvariti multilateralan dogovor o Putu svile, u razgovorima koji se već nazivaju 16+1 (16 zemalja iz Europe, od čega 11 članica Europske unije, i Kina). Kineski interes u ovoj regiji jest da stvori veću mogućnost pristupa Zapadnoj Europi gdje bi se kineski gospodarstvenici bogatili na unosnim ulaganjima u infrastrukturu, nuklearnu energiju i širenje trgovačkih veza. Ovakva diplomatska diverzifikacija omogućuje Kini izbjegavanje sukoba u staroj strukturi međunarodne multilaterale. Upotrebljavanje međunarodnih foruma se čini uspješnim za Kinu. Izuzev BRICS-a i Organizacije za šangajsku suradnju, Kina je uključena u Forum o kinesko-afričkoj suradnji (FOCAC) i Kinesko-arapskom forumu o suradnji.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.