Američko gospodarstvo u naglom je uzletu. Trenutna stopa nezaposlenosti najniža je u posljednjih 16 godina i iznosi samo 4.3%. Više od milijun novih radnih mjesta kreirano je za vrijeme vladavine Donalda Trumpa. Potrošači imaju visoko samopouzdanje pa troše bez prevelikih kalkulacija. Tržište dionica sve više raste. Kad gospodarstvo ide tako dobro obično je predsjednik vrlo popularan i ima rejting viši od 50%. Ali predsjednik Trump ruši te trendove. Usprkos poboljšanju u životu prosječnih Amerikanaca, Trump je najnepopularniji predsjednik u modernoj povijesti Sjedinjenih Američkih Država, a prošlo je tek nešto više od šest mjeseci njegove vladavine.
Prema najnovijem istraživanju agencije Gallup na početku kolovoza, Trumpova stopa odobravanja iznosi samo 37%. Istovremeno, 58% Amerikanaca ne odobrava predsjednikovanje kontroverznog anti-establišmentski orijentiranog predsjednika. Prema istraživanju Sveučilišta Quinnipiac, Trumpov rejting još je niži i iznosi samo 33%, dok 61% ispitanih ne odobrava Trumpove poteze. Trumpov rejting je pao više kod Republikanaca nego kod Demokrata koji već otprije ne vole predsjednika. Krajem lipnja 84% Republikanaca odobravalo je Trumpovo djelovanje, a početkom kolovoza brojka se smanjila na 76%. 17% Republikanaca danas ne odobrava predsjednikove poteze.
Navedeno istraživanje Quinnipiaca je također utvrdilo da 63% glasača ne vjeruje da Trump posjeduje dobre liderske vještine i da ne dijeli njihove vrednote. 62% ispitanih ne vjeruje da je predsjednik iskren, a samo 26% ispitanih smatra da je Trump razborit. Većina birača ne odobrava Trumpove poteze u ekonomiji, vanjskoj politici, imigraciji i zdravstvenoj skrbi. Ispitanici su podijeljeni oko Trumpova odnosa prema terorizmu pa 46% ispitanika podržava, dok 47% njih ne podržava Trumpove odluke po tom pitanju.
Osim trenutne nepopularnosti, Trumpov rejting je bio najgori rejting jednog američkog predsjednika u povijesti (izuzev Geralda Forda koji je naslijedio Nixona) u trenutku navršenja prvih šest mjeseci njegove vladavine - 39%. No Trumpova stopa neodobravanja iznosila je čak 55% što je znatno više od Fordove pa se može zaključiti da je Trump rekorder po nepopularnosti: -16%. Bio je i rekordno nepopularan dok je bio kandidat za predsjednika. Kad je stupio na vlast stopa odobravanja je bila lagano pozitivna +4 da bi na kraju prvog mjeseca rejting pao na -2, a nakon šest mjeseci stopa je pala na neslavnu cifru od -16%. U zadnje vrijeme i mnoge agencije osim Gallupa i Sveučilišta Quinnipac pokazuju da Trumpova popularnost blijedi. CNN mu daje 38%, CBS 36%, Investor’s Business Daily/TIPP 32%, Rasmussen Reports 41%, Politico 40% popularnosti. Dakle, kristalno je jasno da se predsjednik muči s nepovjerenjem svoga naroda.
I drugi predsjednici su imali niske i niže rejtinge od Donalda Trumpa, ali ne u ovoj fazi vladavine. Lyndon Johnson je imao rejting manji od 40% 1968. tijekom masovnih prosvjeda zbog rata u Vijetnamu. Jimmy Carter je imao stopu odobravanja od 29% 1979. godine prije novih izbora zbog velike nezaposlenosti, recesije i visoke inflacije. George W. Bush imao je rejting od samo 25% u jesen 2008. kod sloma financijskih tržišta i izbijanja recesije.
Negativne trendove Trump će morati preokrenuti kako bi izbjegao dovođenje Republikanske stranke u lošu poziciju tijekom izbora za Kongres u sredini njegovog mandata u jesen 2018. i kako bi imao veće šanse da ponovo pobijedi na predsjedničkim izborima 2020. Iako Trump tvrdi da se njegova baza podrške povećala ona se zapravo smanjila premda njegovi odani sljedbenici i dalje stoje uz svoga vođu. Ono što je ponajviše zabrinjavajuće za predsjednika je da gubi potporu kod Republikanaca i neovisnih glasača koji su ga i doveli u Bijelu kuću. Još je jedan problem što Trump ne skuplja glasova birača koji su prošle godine glasovali za Hillary Clinton. Prema novom istraživanju Politica samo 8% glača Clintonove podržava danas Trumpa.
Kad se gleda Trumpov rekordno nizak rejting moglo bi se zaključiti da se američko gospodarstvo nalazi u dubokoj recesiji, ali upravo je suprotno.Čini se da je istraživanje CBS-a dalo odgovor zašto ekonomski uspjesi ne pomažu predsjedniku. Upitani da izaberu što im je važnije pri ocjeni Trumpa: "kultura i vrijednosti u koje vjerujete" ili "vaše ekonomsko i financijsko blagostanje", 48% je odabralo kulturu i vrijednosti dok samo 37% ekonomsko i financijsko blagostanje.
Trump je odbacio ovakva istraživanja javnog mnijenja jer ih jednostavno smatra da su "fake news". Kao dokaz da su njegovi obožavatelji još uvijek uz njega, naveo je nedavne skupove potpore, a zapravo okupljanja u svrhe redovitog političkog marketinga i predizborne kampanje za 2020. u Pennsylvaniji, Iowi, Ohiju i Zapadnoj Virginiji. No kako poslovica veli: "Ako laže koza, ne laže rog", tj. nemoguće je da tolike istraživačke agencije lažu i iskrivljavaju stvarnost. Očito je da se radi o tome da Trump ne želi prihvatiti trenutno stanje stvari i to je njegov izbor. Čak i Trumpova bliska savjetnica, Kellyanne Conway, nedavno je izjavila da se predsjednikova popularnost mora podići.
Zašto je Trump toliko nepopularan? Slično kao i kod drugih predsjednika tijekom povijesti, najveći problem su stalne afere i istrage oko potencijalno nezakonitih radnji. To jest, Trumpov najveći politički problem je kontinuirana istraga o mogućim vezama između Trumpovog izbornog stožera i Rusije. Istraga se nastavlja a Trumpov stožer se sumnjiči da se povezao s ruskim državljanima kako bi Trump pobijedio Clinton. Iako relevantnih dokaza još uvijek nema, kao ni za rusko uplitanje, istraga traje već mjesecima i samim time potkopava ugled vladajuće administracije. Trumpu je rejting pao i zato što je otpustio ravnatelja FBI-a Jamesa Comeyja kako bi smanjio pritisak FBI-a na administraciju zbog istrage o ruskom uplitanju u američke izbore.
Trump je u velikoj mjeri pobijedio jer je bio protiv establišmenta i medija. Danas mu to odmaže. Izbori su prošli ali rat dvije strane nije se završio. Svaki dan Trump i većina mainstream medija ratuje i taj rat neće prestati u dogledno vrijeme, a vjerojatno do kraja njegove vladavine. Trumpa se u člancima, analizama i mišljenjima optužuje da je najgori predsjednik ikad, a na leđa mu se pripisuju atributi poput onog da je Trump najveća prijetnja američkoj demokraciji. Kao odgovor tome, predsjednik je pokrenuo "real news" na svojim web stranicama.
Što se tiče establišmenta njegovo ometanje predsjedničke administracije vidi se npr. u nametanju sankcija Rusiji od strane Kongresa. Također, ometanje je nazočno od pripadnika obje stranke kod imenovanja dužnosnika i provođenju zakona. Trumpov veliki fijasko je neuspjeh u povlačenju ObamaCarea i neuspjeh plasiranja novog zakona o zdravstvenom osiguranju, svojevrsni Trumpcare kojeg je blokiralo troje republikanskih zastupnika u Kongresu zajedno s Demokratima. Predsjednik i Kongres bi trebali donositi zakone i odluke glatko budući da je predsjednik Republikanac, a u oba doma Kongresa Republikanci imaju većinu, ali usprkos tome često ne uspijevaju napraviti ništa budući da se konstantno sukobljavaju. To samo potvrđuje da je Trump alternativni kandidat naroda koji se nametnuo Velikoj staroj stranci, tj. GOP-u (kako se još naziva Republikanska stranka). Trump i Republikanci tek moraju pronaći modus vivendi kako bi izvršna vlast donosila zakone kako spada.
Neuspjeh u preusmjeravanju vanjske politike razočarao je mnoge Trumpove pristaše. Trump je u kampanji zagovarao politiku "America first" koja bi se vodila nacionalističkim, ali neintervencionističkim motivima i koja bi dovela do pomirbe s ostatkom svijeta, ponajprije Rusijom. To se nije dogodilo, dapače, odnosi s Rusijom su pali na još niže grane. No, tu se predsjedniku treba priznati da nije mogao puno više učiniti zato što je bio pod stalnim pritiskom antiruske histerije establišmenta, medija i istrage pravosudnih tijela pa bi detant odnosa bio protumačen kao prodaja nacionalnih interesa. Uz to, Amerika i dalje provodi intervencionističku politiku na Bliskom istoku dok su se odnosi s tradicionalnim europskim saveznicima poput Njemačke i Britanije samo pogoršali.
Uz sve probleme, ipak kod običnih Amerikanaca Trump gubi potporu jer nije uspio provesti izborna obećanja u konkretne politike. Narod ne vjeruje svome predsjedniku i to je ključno. Logično je da liberalna Amerika ne podnosi Trumpa zbog njegove konzervativne političke agende, ali jest iznenađenje kad konzervativna Amerika nije zadovoljna Trumpom. Nije zadovoljna jer Trump ne provodi ono što se od njega očekuje ili ne provodi dovoljno energično.
Trump nije uspio ozbiljnije promijeniti Ameriku, barem za sada. Birači su očekivali masovan povrat poslova u SAD, oživljavanje posrnule industrije Pojasa hrđe i juga SAD-a, masovnije zapošljavanje srednje klase, reformu poreza i zdravstva, suzbijanje kriminala... Ali ponajviše vraćanje vrednotama konzervativizma u svakom pogledu, uključujući oživljavanje Američkog sna. Za sada to nije uspio. Vrijeme će pokazati što će se događati u budućnosti i hoće li Trump prebroditi krizu nepopularnosti ili će ga nepopularnost sve više potkopavati na vlasti.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.